Kraje Zatoki Perskiej wprowadzają politykę zaciskania pasa

Idąc za przykładem Arabii Saudyjskiej, która zapowiada redukcję wydatków i subwencji rządowych, kraje Zatoki Perskiej przygotowują się do wprowadzenia polityki zaciskania pasa. Budżety tych państw ucierpiały z powodu niskich cen ropy – pisze w środę Reuters.

Szykuje się zmiana polityki fiskalnej w regionie, w którym rządy kupowały uległość obywateli w zamian za szafowanie subwencjami i utrzymywanie systemu opieki społecznej „od kołyski do grobu” – komentuje Reuters.

Monarchie Zatoki pójdą za przykładem niekwestionowanego lidera regionu, czyli Arabii Saudyjskiej, której deficyt budżetowy – choć jest ona największym eksporterem ropy na świecie – wzrósł w tym roku do rekordowego poziomu 98 mld dol.

Minister finansów saudyjskiego królestwa Ibrahim ibn Abd al-Aziz ibn Abd Allah al-Asaf zapowiedział, więc w poniedziałek znaczące ograniczenie wydatków rządu, redukcję wynagrodzeń w sektorze publicznym oraz obniżenie hojnych subwencji na paliwa i wodę. Władze w Rijadzie poinformowały też, że cena benzyny wzrośnie o 50 proc.

Kraje Zatoki Perskiej ucierpiały z powodu niskich cen ropy, które spadają ze względu na wielką nadpodaż surowca. Jednak podczas spotkania, które odbyło się 4 grudnia, OPEC nie zdecydował się obniżyć limitu wydobycia surowca. Kartel walczy o zachowanie udziału w rynku i wyniszczenie konkurencji.

Już rok temu OPEC postanowił utrzymać wydobycie na poziomie 30 mln baryłek dziennie, co przyśpieszyło spadek cen. Od połowy czerwca 2014 roku, kiedy płacono 110 dol. za baryłkę, cena Brent spadła o 62 proc.

Deficyty zmuszają jednak monarchie Zatoki do rezygnacji z rozbudowanego systemu osłon socjalnych. Zjednoczone Emiraty Arabskie zrezygnowały ze stałych, subwencjonowanych cen paliw. Bahrajn zredukował dopłaty do mięsa i planuje stopniowe zmniejszenie subwencji na paliwa. Oman zapowiada podniesienie podatków i cen benzyny.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl