Korowód Świętego Marcina

Korowód Świętego Marcina, kiermasz tradycyjnych rogali, koncerty grajków ulicznych, gry miejskie i „Make up” ulicy – to główne atrakcje zaplanowanego na 11 listopada w Poznaniu festiwalu – imienin ulicy Święty Marcin.

Tradycyjnie imieniny ulicy Święty Marcin są organizowane przy okazji obchodów Święta Niepodległości i rozpoczynają się po zakończeniu oficjalnych uroczystości w Poznaniu. O atrakcjach imprezy poinformowali w środę organizatorzy festynu z Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

„Jest to część obchodów Święta Niepodległości, a Poznań jest miastem, który od ponad 20 lat świętuje je także w sposób wesoły. W tym roku motywem przewodnim imienin będą kwiaty, które mają odmienić szarość życia” – powiedziała dyrektor Centrum Kultury Zamek Anna Hryniewiecka. Imprezę oficjalnie rozpoczyna tradycyjnie kolorowy korowód, po przejściu, którego prezydent Poznania przekazuje św. Marcinowi klucze do miasta i dzieli się z mieszkańcami rogalem.

Już wcześniej na całej ulicy organizowane będą wydarzenia Make up ulicy Święty Marcin, które mają podkreślić jej urodę. „W bramach i podwórkach przylegających do ulicy zorganizowane zostaną gry miejskie dla dzieci, pokazy +Podwórko zapomnianych zabaw+ czy wystawy zdjęć fotografów amatorów” – powiedziała Hryniewiecka. Zaplanowano też slam poetycki, którego motywem przewodnim jest hasło „u cioci na imieninach”. W kameralnej przestrzeni mieszkania ul. Święty Marcin odbędzie się otwarta rywalizacja poetów-performerów z różnych środowisk. W kilku miejscach będą umieszczone budki fotograficzne, w których będzie można się sfotografować w historycznych sceneriach.

Dla uczestników festynu wystąpią grajkowie uliczni – oprócz stałego gościa imienin ulicy Tadeusza Lisa najpopularniejszego poznańskiego barda, będzie można wysłuchać też pieśni w wykonaniu znanego aktora Lecha Dyblika czy grającego na najstarszej sprawnej katarynce w Polsce Tadeusza Zajdowicza.

W Centrum Kultury Zamek przygotowano też pokazy filmów w tym „Poznań na celuloidzie”, czyli prezentacja unikatowych przedwojennych kronik filmowych z Poznania. W Sali Wielkiej Zamku pokazana zostanie wystawa „Św. Marcin w retrospektywie”, czyli pokaz zamkowych archiwów, spacerów audiowizualnych, i dawnych zdjęć ulicy Święty Marcin. Impreza zakończy się koncertem Ani Rusowicz oraz pokazem sztucznych ogni.

Kolejną atrakcją będzie sprzedaż specjalnych okolicznościowych nowych dukatów, które towarzyszą imprezie po raz trzeci. Tym razem dukat będzie przedstawiał wizerunek pochodzący z płaskorzeźby znad portalu kościoła Św. Marcina w Poznaniu. Święty Marcin dosiada na nim konia, którego podkowa, według legendy, była pierwowzorem kształtu rogali marcińskich. Na odwrocie dukata zaprezentowany jest wizerunek poznańskiego zamku, w którym obecnie mieści się siedziba organizatora uroczystości – Centrum Kultury „Zamek”.

Co roku w imieninach ulicy Święty Marcin bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Nazwa ulicy wywodzi się od osady, która w XII wieku powstała wokół kościoła św. Marcina, nazywanej Przedmieściem św. Marcina lub po prostu Świętym Marcinem.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl