fot. PAP/Adam Warżawa

Kormoran II – nowy niszczyciel min w polskiej Marynarce Wojennej

Marynarka Wojenna RP wzbogaci się o kolejny nowoczesny niszczyciel min Kormoran II. Będzie to drugi z serii trzech budowanych okrętów. Wczoraj w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku położona została stępka pod budowę jednostki. To, zaraz po tzw. cięciu blach, istotny krok w realizacji każdego projektu stoczniowego.

W uroczystym położeniu stępki wziął udział m.in. Dariusz Gwizdała, zastępca Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jak wskazał, Kormoran nie tylko posłuży Marynarce Wojennej, ale będzie też dobrym produktem eksportowym.

To jest bardzo ważna uroczystość, bo pokazuje, że w polskich stoczniach możemy zbudować okręt, który posłuży Marynarce Wojennej. Jest to nowoczesna jednostka. To drugi okręt z serii. Wydaje się, że jest to również bardzo dobry produkt eksportowy. Mam nadzieję, że ta klasa okrętów znajdzie też nabywców zagranicznych – powiedział Dariusz Gwizdała.

Pierwszy Kormoran wszedł do służby w listopadzie 2017 roku. Kontrakt na budowę dwóch kolejnych jednostek podpisano miesiąc później w MON. Wartość wykonania niszczycieli przekracza 1 mld zł. Umowa zakłada, że pierwszy okręt zostanie dostarczony do stycznia 2020 roku. Drugi – do końca listopada 2021 roku.

Kormoran II przeznaczony jest do poszukiwania, identyfikacji i zwalczania min morskich oraz innych obiektów i materiałów wybuchowych. Jest wykorzystywany zarówno do operacji w polskiej strefie ekonomicznej, jak i misji na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym.

RIRM

drukuj