fot. PAPTomasz Gzell

Konsultacje ws. stworzenia rynku mocy

Ministerstwo Energii rozpoczęło konsultacje dotyczące stworzenia w Polsce rynku mocy. Ma on zapewnić bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

Konsultacje nad założeniami projektu potrwają dwa tygodnie. Resort zakłada, że projekt ustawy w tej sprawie miałby być gotowy jeszcze w tym roku, tak, aby nowe rozwiązania zaczęły obowiązywać od 2017 r.

Zgodnie z przedstawionym harmonogramem, pierwsza aukcja w ramach rynku mocy miałaby zostać przeprowadzona na początku nowego roku, a zakontraktowana w ten sposób energia pojawiłaby się w systemie w 2021 r.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił, że stworzenie w Polsce Rynku Mocy ma zapewnić ciągłość i niezawodność zasilania.

– Sytuacja z sierpnia ubiegłego roku, wprowadzenia dwudziestego stopnia zasilania, jasno dowiodła, że zagrożenie niedoboru mocy jest realne i że konieczne są inwestycje w nowe moce wytwórcze. Jeżeli tak na to patrzymy, to plan budowy nowych mocy powinien być spójny z polityką gospodarczą i energetyczną Polski, której podstawą przez długie lata pozostanie węgiel – powiedział Krzysztof Tchórzewski.

Minister dodał, że stworzenie rynku mocy w Polsce ma być też zachętą do inwestycji oraz tego, by nie wycofywać powodów ekonomicznych bloków energetycznych decydujących o bezpieczeństwie.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj