pfron.org.pl

Konkurs Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Podróże moich marzeń”

„Podróże moich marzeń” to hasło tegorocznego konkursu plastycznego organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Patronat honorowy nad 17. już edycją konkursu objęła pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda.

Konkurs plastyczny PFRON-u to inicjatywa realizowana nieprzerwanie od 2003 roku. Jej celem jest rozwój osobisty osób z niepełnosprawnościami oraz przezwyciężanie ich izolacji społecznej.

Sztuka osób niepełnosprawnych znajduje się na niezwykle wysokim poziomie artystycznym – akcentuje dyrektor małopolskiego oddziału PFRON Marta Mordarska. Dlatego warto ją doceniać i udostępniać jak najszerszemu gronu.

– Sam fakt, że ta gala laureatów odbywa się w kopalni soli w Wieliczce, w obiekcie, który odwiedzają miliony turystów i tam te prace są wystawione, jest już wyjątkową nobilitacją. Ważne jest też to, że zawsze na tej gali towarzyszą nam osoby znaczące. W ubiegłym roku była pani premier, są to ministrowie naszego rządu, był pan wojewoda. Myślę, że w tym roku dołączy pan marszałek. Tych znaczących osób, które przyjeżdżają i cieszą się z sukcesów (osób z niepełnosprawnościami – red.), jest więc naprawdę niemało – wskazuje Marta Mordarska.

Osobom tym niepełnosprawni artyści bardzo często wręczają swoje dzieła.

Pani minister Rafalskiej, która otrzymała od nas bociany, pani premier, która otrzymała od nas kobietę z mapą Polski na głowie zamiast fryzury. Prace są niezwykłe, piękne i myślę, że goszczą na ścianach w różnych ważnych przestrzeniach publicznych po dziś dzień – mówi Marta Mordarska.

Adresatami konkursu są uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, uczestnicy środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Tematyką tegorocznej edycji konkursu są „podróże moich marzeń”.

Tutaj można puścić wodze fantazji, te, które były i te, które są pewnie gdzieś tam w głowie i w marzeniach – zaznacza dyrektor małopolskiego oddziału PFRON-u.

Prace można wykonywać indywidualnie bądź grupowo. Ich technika jest dowolna.

Mamy malarstwo, witraż, grafikę, tkaniny, fotografię, rzeźbę, płaskorzeźbę. Tych sfer, w których można rozpędzić swoje artystyczne pomysły na wakacje, na to, co jest związane z tematyką konkursu, jest bardzo dużo – mówi Marta Mordarska.

Prace należy składać do 31 lipca do wojewódzkich oddziałów PFRON, które zorganizują etap regionalny. Najlepsze z nich zostaną zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego. Finał już jesienią.

Szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu są dostępna na stronie www.pfron.org.pl.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj