Koniec konsultacji społecznych ws. ustawy metropolitarnej

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie ustawy metropolitarnej. Mieszkańcy gmin objętych projektem mogli szczegółowo zapoznać się z projektem ustawy powołującej metropolię warszawską.

Przez miesiąc organizowane były spotkania z mieszkańcami podwarszawskich gmin. Na stronie internetowej można było także umieścić swoją opinię w specjalnej ankiecie ws. powstania stołecznej metropolii.

Projekt ustawy metropolitalnej Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego. Objęłaby ona 33  gminy, w tym gminę Warszawa, składającą się z 18 dzielnic, oraz gminy okoliczne.

W jedynym dotychczas referendum w tej sprawie przeprowadzonym w marcu w gminie Legionowo ponad 94 procenty głosujących mieszkańców sprzeciwiło się ustawie. Frekwencja nie przekroczyła 47 proc. Legionowskie referendum, za którym stali politycy Platformy Obywatelskiej, odbyło się zanim na dobre ruszyły społeczne konsultacje. O przebiegu konsultacji mówi radny Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Figura.

– Te konsultacje przebiegały oczywiście w całej Warszawie, we wszystkich dzielnicach Warszawy jak i we wszystkich gminach, które potencjalnie miałyby się stać częścią metropolii warszawskiej. Przebiegały różnie w zależności od miejsca. To były spotkania albo zamknięte albo informacyjna akcja uliczna połączona z wypełnianiem ankiet – powiedział radny Dariusz Figura. 

Według warszawskiego ratusza w konsultacjach pojawiły się błędy metodologiczne i niespójne informacje. Konsultacje były przeprowadzone niewłaściwie – uważa wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

– Przekazywanie w tak fundamentalnej kwestii wiedzy mieszkańcom za pośrednictwem krótkiej ulotki dwustronicowej jest po prostu nie fair. Zakres informacji, który znajdował się na stronie, nie pokrywa się z tym, o co my jako samorządy prosiliśmy o udostępnienie jako informacji – mówił Michał Olszewski.

Jak dodał, długo nie podawano informacji o sprawach organizacyjnych konsultacji.

“Nie było od początku informacji o tym, kiedy będą i w jaki sposób będą prowadzone ankiety wśród mieszkańców. Ta informacja pojawiła się dopiero tydzień po starcie samych konsultacji i punktów, w których były prowadzone konsultacje. Pojawiały się i znikały – podkreślał wiceprezydent Warszawy.

Poseł Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki wskazał, czego obawiają się mieszkańcy gmin objętych projektem.

– Ubezwłasnowolnienie gmin, zabranie im samodzielności, możliwości decydowania o sobie, a także ingerowanie w finanse plus koszty, którymi by byli obciążeni – myślę o kwestii podatków, usług, wielu aspektów takiego codziennego życia – wymieniał Andrzej Halicki.

Reorganizacja finansów gmin na pewno będzie mieć miejsce. Choćby po to, aby uwzględnić inwestycje infrastrukturalne – mówi senator PiS Jan Maria Jackowski.

– To jest obszar, który należy obywatelom wyjaśniać i przede wszystkim wypracować optymalną formułę, aby mieszkańcy poszczególnych gmin, które miałyby wejść do aglomeracji warszawskiej nie mieli przeświadczenia, że to się odbywa kosztem jakości ich życia – powiedział Jan Maria Jackowski.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jacek Sasin zapowiedział, że w tym tygodniu konsultacje społeczne zostaną podsumowane.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl