Koniec z komunizmem na polskich ulicach

Instytut Pamięci Narodowej wskazał samorządom w całej Polsce blisko tysiąc ulic, które podlegają tzw. ustawie dekomunizacyjnej. Zgodnie z jej zapisami, do 2 września samorządy mają czas, aby samodzielnie dokonać zmian w nazwach ulic, które propagują ustroje totalitarne, w tym komunizm.


Dotychczas IPN wystawił 336 opinii, wskazując 943 ulice jako podlegające ustawie. Na potrzeby samorządów Instytut opracował, ciągle rozszerzaną listę nazw ulic kwalifikujących się do zmiany. Jest w niej obecnie sto siedem nazw, w tym te upamiętniające komunistyczne wojsko i armię sowiecką, np. Ludowego Wojska Polskiego czy Armii Czerwonej. Inne opiewają rocznice PRL-owskie, jak 22 lipca, 9 maja i wszystkie typu 40-lecia PRL. Są też nazwy dedykowane działaczom komunistycznym, Dąbrowszczakom, Edwardowi Gierkowi, czy Julianowi Marchlewskiemu.

Ustawa daje czas na eliminację nazw postkomunistycznych do 2 września b.r., później przewidziana jest interwencja wojewody. W październiku zacznie natomiast obowiązywać prawo nakazujące demontaż pomników czy tablic upamiętniających PRL. W całej Polsce do rozbiórki kwalifikuje się około pięciuset pomników poświęconych Armii Czerwonej. Zdemontowane elementy pomników mają trafić na specjalną ekspozycję  w muzeum w Podborsku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl