Kongres „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”

W Łodzi trwa kongres zorganizowany przez Komisję „Szkoła – Katecheza – Uniwersytet”, będącą częścią Rady Konferencji Biskupów Europy. Uroczyste otwarcie spotkania przebiegającego pod hasłem „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie” miało miejsce wczoraj. Kongres zakończy się w niedzielę.

W czwartkowe popołudnie, w sali kinowej Politechniki Łódzkiej, rozpoczęły się obrady Kongresu. Po krótkiej modlitwie głos zabrał ks. abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, wiceprzewodniczący KEP.

– Wszystkim wielce szanownym uczestnikom, prelegentom i gościom naszego kongresu życzę wielu wspaniałych przeżyć, przemyśleń i doświadczeń, które oby jeszcze bardziej pomogły nam zachwycić się cudem ludzkiego życia i głosić jego wielkość wszędzie, gdzie przychodzi nam obecnie i gdzie kiedykolwiek przyjdzie nam żyć – powiedział ks. abp. Marek Jędraszewski.

Następnie swe słowo wyraził ks. abp Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce.

– Gorąco życzę, aby to spotkanie na szczycie dało nam nowe światło na to, co dzieje się w społeczeństwie, takim, jakie ono jest, znaczy odpowiedzialność za życie – dodał ks. abp Celestino Migliore.

W obradach uczestniczyło wielu wybitnych prelegentów z Polski, a także z zagranicy. Wśród nich znalazł się prefekt watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego ks. kard. Zenon Grocholewski. Wskazał on na 5 aspektów, które ukazują duszpasterstwo akademickie w służbie autentycznego rozwoju wspólnoty ludzkiej. Wśród nich jest m.in. formacja.

Nie wystarczy przekazywać wiedzę i umiejętności, ponieważ mogą one służyć nie tylko dobru ludzkości, ale równocześnie rozpowszechnianiu zła. Należy tak formować młodego człowieka, aby pragnął i potrafił zdobytą wiedzę i umiejętności wykorzystywać do budowania dobra, a nie do szerzenia zła – mówił ks. kard. Zenon Grocholewski.

Ks. kard. Zenon Grocholewski, zwrócił także uwagę na kwestię relatywizmu moralnego, który stanowi ogromne zagrożenie dla współczesnego świata i dla jego rozwoju.

– Relatywizm, według którego wszystko jest względne jest pewnego rodzaju widmem, które uniemożliwia dialog – konieczny do jakiegokolwiek postępu – dodał ks. kard. Zenon Grocholewski.

Trzeci aspekt wkładu duszpasterstwa akademickiego w postęp ludzkości dotyczy miłości. Miłość – jak podkreślił ks. kardynał – jest jedynym narzędziem pełnego rozwoju człowieczeństwa i uskuteczniania prawdziwego postępu dobra. Kolejnym czynnikiem, który stawia duszpasterstwo akademickie w służbie prawdziwego dobra ludzkości jest promocja i ubogacanie kultury ludzkiej.

– Poprzez nią, człowiek odznacza się i odróżnia od całej reszty istnień wchodzących w skład współczesnego świata. Człowiek nie może obejść się bez kultury. Kultura jest właściwym sposobem istnienia i bytowania człowieka – powiedział ksiądz kardynał.

Ostatnim elementem refleksji Jego Eminencji była wiara, która pomaga człowiekowi w zrozumieniu własnego życia, w poznaniu siebie samego oraz Boga. Po zakończeniu pierwszego dnia obrad Kongresu, uczestnicy i prelegenci zgromadzili się w Bazylice Archikatedralnej, aby uczestniczyć w ofierze Mszy św. Eucharystii przewodniczył ks. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

– Po grzechu pierworodnym człowiekowi łatwiej jest czynić zło, którego nie chce, niż dobro, którego pragnie. Łatwiej też słuchać tych, którzy nie stawiają wymagań i oszukują, aniżeli tych, którzy mówią prawdę i zachęcają do czynienia dobra. Trudniej jest słuchać Boga, niż siebie samego, bardziej niż własnych emocji, popędów, czy subiektywnych sposobów myślenia. Tylko ktoś, kto jest zaprzyjaźniony z Chrystusem, kto żyje z Jego obecnością staje się zdolny, by słuchać bardziej Boga aniżeli ludzi i bardziej aniżeli siebie samego – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Podczas homilii, ksiądz arcybiskup podkreślił także wagę miłości, która jest autentyczna tylko wtedy, kiedy opiera się na miłości do drugiego człowieka. Także tego najmniejszego, poczętego dziecka, które znajduje się w łonie matki. Na zakończenie, ksiądz arcybiskup zaapelował do wiernych o ochronę ludzkiego życia.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl