Kongres 590: Podkarpackie przystąpiło do programu „czyste niebo”

Województwo podkarpackie jako pierwsze w Polsce przystąpiło do programu Clean Sky Joint Undertaking (CSJU) – partnerstwa publiczno-prywatnego w dziedzinie lotnictwa. Umowa partnerska została podpisana w piątek w Jasionce w trakcie Kongresu 590.

Clean Sky Joint Undertaking (z ang. wspólne przedsięwzięcie czyste niebo) stanowi łącznik między Unią Europejską a europejskim przemysłem lotniczym. Inicjatywa została zawiązana w celu wprowadzenia znaczących zmian w redukowaniu oddziaływania lotnictwa na środowisko.

Jak przypomniał w trakcie uroczystości marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl, jedną z inteligentnych specjalizacji regionu jest lotnictwo i kosmonautyka.

„Kiedy myśleliśmy o idei Clean Sky, to pierwszym moim pytaniem było, dlaczego nas tam jeszcze nie ma? I dziś to nadrabiamy. Myślę, że ta komplementarność, synergia między funduszami europejskimi, różnymi programami na poziomie kraju, na poziomie województwa w odniesieniu do horyzontu 2020 będzie łatwiejsza, kiedy będziemy nasze działania wspierali tą inicjatywą” – dodał Władysław Ortyl.

Marszałek województwa zaznaczył, że od piątku wszystkie inicjatywy w obszarze lotnictwa będą weryfikowane na poziomie CSJU.

„I to spowoduje, że przydatność tych działań, np. badań czy realizowanych projektów, będzie bardziej dokładna, bardziej skoordynowana z tymi celami, które są stawiane na poziomie UE” – podkreślił marszałek.

Dyrektor wykonawczy Clean Sky Tiit Jurimae w swoim wystąpieniu zaznaczył, że lotnictwo i kosmonautyka są bardzo ważnym przemysłem z punktu widzenia UE.

„Dlatego, że jest to sektor rosnący gospodarczo i ekonomicznie, bo wzrasta ilość połączeń lotniczych, rośnie przewóz pasażerów i towarów, wzrasta też oddziaływanie tego przemysłu na środowisko” – powiedział.

Przypomniał, że organizacja powstała 10 lat temu i od początku zabiegała o zmniejszenie zanieczyszczania środowiska przez sektor lotniczy.

Tiit Jurimae dodał, że podpisanie porozumie z samorządem Podkarpacia to pierwszy krok do ściślejszej współpracy.

„Cieszymy się, że dokonujemy tego na tym kongresie, którego przesłaniem jest uwalnianie polskiego potencjału gospodarczego. Uważamy, że możemy pomóc ten potencjał w dziedzinie lotnictwa uwolnić” – podkreślił.

Na Podkarpaciu działa klaster Dolina Lotnicza; w przedsiębiorstwach, które należą do tej organizacji wytwarzanych jest ok. 90 proc. polskiej produkcji lotniczej.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl