Konferencje naukowe ws. Smoleńska

W Warszawie rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa ws. Smoleńska. Udział w niej biorą naukowcy i eksperci, którzy przedstawią analizy dotyczące ostatnich minut lotu Tu154M. Do wygłoszenia referatów Komitet Naukowy zakwalifikowali 18 osób spośród 30 zgłoszonych.

Mottem konferencji są słowa poety Cypriana Kamila Norwida „Nie trzeba kłaniać się Okolicznościom, a Prawdom kazać, by za progiem stały”.

Referat wprowadzający wygłosił prof. Piotr Witakowski. Stwierdził on, że jeżeli skorzystamy z pomysłów ekspertów reprezentujących różne dyscypliny naukowe nie ma wątpliwości, że przy tak szczupłych dowodach jesteśmy odcedzić prawdę od fałszu.

– Po roku oczekiwania, że powołane do tego ciała wyjaśnią wszystkie okoliczności katastrofy smoleńskiej w środowisku naukowym nastąpiło rozczarowanie. W wersji oficjalnej zaczęto przedstawiać i dość powszechnie głosić, że  katastrofa była związana z tym że samolot w całości uderzył w ziemię a wobec tego na skutek sił zewnętrznych uległ zniszczeniu. Dla każdego kto choć trochę jest obeznany z mechaniką jest po prostu absolutną nieprawdą. Widać że kształt deformacji tego kadłuba, jego zniszczenie musiało nastąpić na skutek sił działających od środka. A więc kadłub został rozerwany, a nie zgnieciony – powiedział prof. Piotr Witakowski.

Celem obrad jest stworzenie forum dla przedstawienia interdyscyplinarnych badań dotyczących mechaniki lotu i mechaniki zniszczenia samolotu Tu 154M w katastrofie smoleńskiej.

– Większość referatów wygłoszonych podczas konferencji będzie poświęcona temu, jakie były prawdziwe przyczyny tragedii smoleńskiej. Kolejny dzień, będzie dniem otwarty dla publiczności i innych naukowców, studentów i mediów. Odbędzie się na Uniwersytecie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego o godzinie 12.00 na ulicy Wóycickiego w Auli Wielkiej – poinformował poseł Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu badającego okoliczności katastrofy smoleńskiej.
– Będziemy starali się dociec prawdy o katastrofie i jej przyczynach, przebiegu, skutkach. Na razie posługując się matematyką, fizyką, chemią i dziedzinami pokrewnymi. Planujemy rozszerzenie tej konferencji. W przyszłym roku zorganizowana będzie o tej samej porze. Będzie się nazywała drugą konferencją smoleńską 2013 r. Zwrócimy się w tej sprawie do innych środowisk, medyków, prawników, politologów o to, aby zorganizowali swoje własne sesje – powiedział prof. Jacek Rońda z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. 

Wypowiedź  prof. Jacka Rońdy:

Audio MP3
Pobierz

Wszystkie zaprezentowane wystąpienia zostaną opublikowane. Dla zapewnienia transparentności konferencji całość obrad będzie transmitowana na żywo w Internecie.

OGLĄDAJ NA ŻYWO !!!

Poniedziałek  od godz. 09.00

Wtorek od godz. 12.00

www.konferencjasmolenska.pl

www.smolenskcrash.com

W konferencji wezmą udział m.in. rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, w tym prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wsparcie świata nauki w wyjaśnianiu przyczyn tragedii smoleńskiej jest bardzo ważne – akcentuje Dariusz Fedorowicz, którego brat zginął pod Smoleńskiem.

Cieszymy się, że Polski świat naukowy nie pozostał bierny w tej sprawie i że takie konferencje się odbywają. To jest bardzo dobra rzecz na tle tych raportów, które całkowicie są niewiarygodne. Mamy nadzieję, że te spotkania, te konferencje, rzucą nowe światło na to, co 10 kwietnia 2010 roku zdarzyło się nad Smoleńskiem. To jest wielka nadzieja rodzin na to, że zaczynamy powolutku do tej prawdy się przybliżać. Mam nadzieję, że top będzie coś biegunowo różnego od tego raportu komisji Millera – powiedział Dariusz Fedorowicz.

Wypowiedź posła Antoniego Macierewicza

Audio MP3
Pobierz

Audio MP3
Pobierz

RIRM

drukuj