Konferencja „Klauzula sumienia w państwie prawa” w Gdańsku

„Klauzula sumienia w państwie prawa” to temat konferencji naukowej, jaka miała miejsce na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. W konferencji wzięli udział prawnicy, lekarze, etycy oraz politycy.

Celem konferencji w której udział wzięli wybitni prelegenci, była refleksja nad klauzulą sumienia w dzisiejszej Polsce. Obecnie pojęcie klauzula sumienia stosowana jest wyłącznie w kontekście bioetycznym. Jednak jego podstawa etyczna jest o wiele szersza i odnosi się do wielu sfer życia – mówi Kazimierz Koralewski, radny miasta Gdańsk.

Klauzula sumienia to nie tylko kwestia profesjonalistów, którzy zajmują się prawem w państwie, ale również polityków, działaczy społecznych i zwykłych obywateli, którzy powinni sobie zdawać sprawę, jaka jest rola sumienia w ich życiu i w życiu całego społeczeństwa – tłumaczy Kazimierz Koralewski.

Tymczasem, jak wskazuje poseł PiS Kazimierz Smoliński, wolność sumienia jest wprost wyrażona w artykule 53 ustawy 1 Konstytucji RP.

Zdaniem wielu prawników – moim też – z Konstytucji wprost wynika prawo powołania się na wolność sumienia, bezwzględną wolność sumienia, a to daje prawo do sprzeciwu sumienia każdemu, a nie tylko lekarzom – wskazuje Kazimierz Smoliński.

Temat klauzuli sumienia poruszany jest w czasie, kiedy sumienia wielu ludzi – zwłaszcza lekarzy i farmaceutów – są wystawiane na próbę – zwraca uwagę Waldemar Jaroszewicz ze Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Możemy powiedzieć, że wiele zawodów ma kodeks etyczny, mają taki kodeks prawnicy, mają taki kodeks lekarze, z tym, że trzeba powiedzieć, że to jest wszystko na papierze. Nie można na przykład dopracować kodeksu etycznego nauczycieli. W momencie, kiedy znika z rzeczywistości takie pojęcie jak etyka, istnieje konieczność poruszania tego tematu, żeby uświadomić – szczególnie elitom politycznym, studentom, uczniom- że etyka nie jest tylko sprawą światopoglądu, nie jest tylko sprawą jego wiary, ale jest sposobem funkcjonowania w tej rzeczywistości i w tej przestrzeni fizycznej w której przyjdzie im funkcjonować – zaznacza Waldemar Jaroszewicz.

Punktem wyjścia do debaty była głośna sprawa profesora Bogdana Chazana, który powołując się na klauzulę sumienia odmówił tzw. aborcji, czyli zabicia nienarodzonego dziecka. Debata była także ważna z powodu rozprawy Trybunału Konstytucyjnego, który 7 października zbada przepisy dotyczące ograniczeń klauzuli sumienia lekarzy. Przepisy zaskarżyła Naczelna Rada Lekarska.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl