Koncert w hołdzie weteranom – „POLSKA – Zasłużonym dla Ojczyzny”

„POLSKA – Zasłużonym dla Ojczyzny” to tytuł uroczystego koncertu, który 12 listopada odbędzie się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Weterani II wojny światowej i młodzi ludzie usłyszą m.in. sonatę e-moll Jerzego Derfla i muzykę filmową Michała Lorenca.

„Koncert będzie wyrazem hołdu złożonego tym, którzy w latach pierwszej i drugiej wojny światowej, ale także po wojnie, gdy działało antykomunistyczne podziemie niepodległościowe, podjęli walkę o wolną i niepodległą Polskę. Muzyka, którą przedstawią nam wybitni polscy artyści, będzie również wyrazem wdzięczności dla tego wspaniałego pokolenia, które ukształtowało się w II Rzeczypospolitej i dało nam przykład wielkiej miłości do ojczyzny” – mówił we wtorek w Warszawie p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk przypominając, że wydarzenie organizowane jest z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Na koncert, który wspólnie z Urzędem ds. Kombatantów przygotowała Fundacja Cultura Memoriae i Filharmonia Narodowa, zaproszonych zostało ponad tysiąc weteranów i osób represjonowanych w czasach II wojny światowej. Obecni będą m.in. żołnierze, sanitariuszki i łączniczki Armii Krajowej, powstańcy warszawscy, przedstawiciele Związku Sybiraków, Stowarzyszenia Szarych Szeregów, Związku Inwalidów Wojennych RP. Będzie zamknięty dla publiczności.

Koncert, dedykowany bohaterom walk o niepodległość Polski, ma być międzypokoleniowym spotkaniem.

„Poza kombatantami zaprosiliśmy również młodych ludzi ze szkół i organizacji, które kultywują tradycje niepodległej Polski, i którym bliskie są takie wartości jak służba Rzeczypospolitej i drugiemu człowiekowi. Bardzo nam zależy, by nad salą unosił się duch tych samych wartości, w które wierzyło pokolenie z II Rzeczypospolitej” – mówił Kasprzyk.

„Niepodległość to święte słowo dla wszystkich Polaków. Chcemy wspólnie oddać hołd tym, którym zawdzięczamy, że żyjemy w wolnej Polsce. Tym, którzy w służbie Rzeczypospolitej oddali to, co mieli najcenniejszego: życie, zdrowie, młodość, rodzinę, majątek, marzenia” – dodała prezes Fundacji Cultura Memoriae Hanna Nowakowska.

Prezes Okręgu Warszawa Światowego Związku Żołnierzy AK Stanisław Krakowski, dziękując za organizację koncertu, podkreślił też, że umożliwi on przekazanie następnym pokoleniom etosu walki.

„Żołnierz na froncie płaci cenę najwyższą (…) traci życie w wyniku zbrodniczych decyzji innego narodu” – mówił weteran i przypomniał imiona i nazwiska kilku przyjaciół, którzy zostali rozstrzelani w czerwcu 1944 r.

„Zostali rozstrzelani tylko dlatego, że byli Polakami” – zaznaczył Krajewski.

Za organizację koncertu podziękowała również ponad 90-letnia była więźniarka obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck Krystyna Zając.

„Nasze środowisko byłych więźniarek Ravensbrueck zobowiązane jest do zachowania pamięci o koleżankach, młodych dziewczętach, patriotkach, które zostały bestialsko zamordowane” – mówiła. Przypomniała też, że przez obóz w Ravensbrueck, w którym m.in. dokonywano na więźniarkach eksperymentów medycznych, przeszło ok. 130 tys. kobiet wielu narodowości, w tym najwięcej Polek.

„W tych ekstremalnych warunkach walka o przetrwanie była niezwykle trudna. Ciężka praca ponad siły, zimno i głód mogły spowodować utratę człowieczeństwa (…). Jedyne, co pozostało w tym zniewoleniu to wolność wewnętrzna, wolna myśl, która dawała impuls do działań wyższych” – wspominała Krystyna Zając.

Koncert poprowadzi aktor Jerzy Zelnik, który na wstępie będzie recytował poezję obozową. Następnie weterani i młodzież szkolna wysłuchają utworu Jerzego Derfla – sonatę e-moll na kwintet smyczkowy i saksofon altowy, na którym zagra Alina Mleczko. Następnie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Tadeusza Karolaka zaprezentuje muzykę filmową Michała Lorenca, m.in. z takich dzieł jak „Prowokator”, „Jan Paweł II”, „Czarny czwartek” czy „Różyczka”. Poza podniosłą muzyką nie zabraknie jednak – jak zapewnił Karolak – utworów lżejszych, które będą miały zabawniejszy charakter.

Koncert „POLSKA – Zasłużonym dla Ojczyzny”, w organizację którego zaangażowały się również Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Instytut Pamięci Narodowej i Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Warszawa, honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

PAP/RIRM

drukuj