Komunikat sygnatariuszy listu otwartego ws. umieszczenia krzyża na Błoniach w Krakowie

Prof. Janusz Kawecki na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” podkreślił, że krakowskie Błonia są jednym z niewielu świeckich miejsc na świecie, na którym modliło się trzech papieży z milionami wiernych. Wskazał on, że właśnie z tego względu to miejsce potrzebuje upamiętnienia w postaci krzyża.

Pomysł na to, aby na krakowskich Błoniach stanął krzyż, zrodził się podczas Światowych Dni Młodzieży – powiedział Profesor.

To miejsce jest wyjątkowe. Nie ma takiego miejsca w Polsce, a na świecie podobnych miejsc jest bardzo niewiele, że trzech papieży wraz z milionami wiernych modliło się w tym miejscu. Trzeba to oznaczyć dla nas, ale i dla przyszłych pokoleń, aby młodzi ludzie wiedzieli o tym, że takie miejsce mamy w naszym kraju. Wielokrotnie razem z nami się tu modlił św. Jan Paweł II, był Benedykt XVI i teraz Franciszek. I właśnie podczas ostatniego pobytu w Polsce Franciszka powstała myśl o tym, aby napisać otwarty list do wszystkich, ale przede wszystkim do tych, których decyzje są najważniejsze: pasterza diecezji ks. kard. Stanisława Dziwisza, prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera, aby podjęli decyzje właśnie w tym zakresie – wskazał Profesor.

Proponowaliśmy w liście, aby krzyż, który był na Błoniach podczas Światowych Dni Młodzieży, już tam pozostał– powiedział prof. Kawecki.

Ten krzyż był jednak przewidziany na czas krótkiej eksploatacji, a nam chodzi o taki znak krzyża, który by został także dla przyszłych pokoleń, jako znak pokazujący o tej modlitwie trzech papieży. Dlatego też nie upieramy się, by tamten krzyż tam pozostał. Trzeba pomyśleć o tym, jakby ten znak zrealizować – podkreślił prof. Kawecki.

Autor listu powiedział, że zarówno ks. kard. Stanisław Dziwisz, jak i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider zaprosili autorów na spotkanie. Jedynie prezydent Majchrowski nie odpowiedział jeszcze na treść listu.

Janusz Kawecki wskazał, że bardzo ważne jest to, aby osoby indywidualne bądź też organizacje wysłały list wspierający inicjatywę ustawienia krzyża na Błoniach w Krakowie. Profesor podał także adres oraz skrzynkę e-mailową, gdzie można listy poparcia wysyłać.

Te listy wsparcia są nam bardzo potrzebne. Mogą być one indywidualne, może jedna osoba wziąć podpisy od kilku osób, mogą być także i organizacje. Trzeba natomiast w listach umieścić: imię i nazwisko, adres i podpis tych osób. Można wysłać również poprzez e-mail w formie skanu, aby były widoczne podpisy. Te listy proszę wysyłać na adres dr. inż. Antoniego Zięby 31-142 Kraków, ul. Krowoderska 24/6, a drogą e-mailową na adres [email protected] – wskazał prof. Kawecki.

Profesor podkreślił, że nie jest ważny termin ustawienia krzyża, choć najlepiej by było, aby stanął on jeszcze w tym roku, co wpisywałoby się w Rok Miłosierdzia i rocznicę Chrztu Polski, ale ważne jest, że tę inicjatywę popiera bardzo dużo osób.

Całość do odsłuchania w programie „Aktualności dnia”.

KOMUNIKAT Nr 1

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl