Komunikat MAC ws. sytuacji meteorologicznej i hydrologicznej

Dziś na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Kielecczyźnie, Podkarpaciu oraz na Lubelszczyźnie będą opady deszczu o umiarkowanym i silnym natężeniu. Prognozowana wysokość opadu od 20 mm do 40 mm, na południu Małopolski miejscami 50 mm.

Wysoko w Tatrach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej około 25 cm. Od Opolszczyzny, przez ziemię łódzką i Mazowsze, po południe Podlasia zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami i okresami opady deszczu, przewidywana suma opadów od 5 mm do 15 mm. Na pozostałym obszarze kraju możliwe słabe przelotne opady deszczu.

W nocy prognozowana wysokość opadu na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Kielecczyźnie, w Małopolsce, na Górnym Śląsku i południu Opolszczyzny od 20 mm do 40 mm, a w obszarze od południa Podlasia, przez południe Mazowsza, Ziemię Łódzką i północ Opolszczyzny po krańce południowo-wschodnie Dolnego Śląska od 10 mm do 20 mm.

Wysoko w Tatrach opady śniegu, prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej około 25 cm. W piątek w południowo-wschodniej części kraju prognozowana suma opadów od 10 mm do 20 mm, a na południu Śląska i Opolszczyzny do 30 mm. Według stanu na godz. 5.00 (15 maja br.) przekroczenie stanu ostrzegawczego zanotowano w dorzeczu Wisły na 9 wodowskazach. Przekroczeń stanu alarmowego nie odnotowano. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w Bielsku Białej.

W sytuacji zagrożenia powodziowego należy śledzić na bieżąco prognozy, komunikaty i ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne wydawane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (http://www.pogodynka.pl). Konieczne jest utrzymywanie sprawnego odprowadzanie wód z dachów oraz regularne udrażnianie rowów odwadniających.

Gdy znajdujemy się na terenie bezpośrednio zagrożonym powodzią należy:

1) słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji;

2) jeśli to możliwe – odesłać dzieci i osoby starsze w bezpieczne miejsce np. do znajomych czy rodziny;

3) upewnić się, że wszyscy członkowie rodziny, zwłaszcza dzieci, wiedzą co robić w razie powodzi, ustalić sposoby kontaktowania się, drogi ewakuacji;

4) nauczyć członków rodziny odłączania źródeł energii, gazu i wody;

 5) przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku;

6) dbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany;

7) przygotować w bezpiecznym miejscu lekarstwa, dowody tożsamości, kosztowności, pieniądze, dokumenty dotyczące domu i posiadanych gruntów, dokumentację działalności gospodarczej i polisy ubezpieczeniowe;

8) zgromadzić w domu niezbędną ilość żywności o długiej ważności do spożycia, wodę i przygotować odpowiednią odzież, latarki, koce i środki higieniczne;

9) pojazdy z terenu posesji przemieścić w niezagrożone powodzią miejsca;

10) zabezpieczyć budynek i przygotować worki z piaskiem;

11) przygotować zwierzęta hodowlane do ewakuacji, porozmawiać z sąsiadami o wzajemnej pomocy przy załadunku;

12) rozważyć ewakuację zwierząt zaraz po ogłoszeniu alarmu powodziowego. Jest ona zawsze dużo trudniejsza niż ludzi i zajmuje dużo czasu. Sprzęt pływający będący w dyspozycji straży pożarnej czy wojska bardzo często nie nadaje się do ewakuacji dużych zwierząt;

13) paszę dla zwierząt przenieść w niezagrożone zalaniem miejsce;

14) zabezpieczyć substancje niebezpieczne takie jak pestycydy, środki owadobójcze, farby, lakiery, rozpuszczalniki i inne środki chemiczne;

15) zabezpieczyć zbiorniki z olejem, paliwem;

16) jeśli masz sprzęt pływający – utrzymuj go w sprawności (pontony, łodzie itp.) i używaj go wyłącznie podczas zagrożenia życia;

17) przygotować się do ewakuacji. Pozostawanie na zalanym terenie to ogromne ryzyko: oprócz bezpośredniego zagrożenia utonięciem, należy liczyć się z narażeniem na choroby zakaźne, brakiem prądu, wody i kanalizacji; przy odmowie ewakuacji należy pamiętać, że wówczas otrzymanie niezbędnej pomocy na czas może nie być możliwe.

Warto zapoznać się z poradami dotyczącymi powodzi zamieszczonymi na stronach internetowych Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (www.rcb.gov.pl) oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (www.mac.gov.pl).

* * *

Padający od środy deszcz spowodował przekroczenie stanów ostrzegawczych na kilku rzekach na terenie woj. śląskiego. W powiecie cieszyńskim starosta Jerzy Nogowczyk ogłosił w czwartek pogotowie przeciwpowodziowe.

Wysoki poziom osiągnęły także rzeki w zachodniej Małopolsce. Przed południem Soła w Oświęcimiu miała poziom 4,06 m, a stan ostrzegawczy wynosi 3,7 m. Prezydent Janusz Chwierut ogłosił w mieście pogotowie przeciwpowodziowe.

Prognozy zapowiadają kolejne opady i możliwość przekroczenia w niektórych miejscach stanów alarmowych. Jak wynika z danych Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, stany ostrzegawcze w czwartek rano były przekroczone na Wiśle w Skoczowie i Jawiszowicach, Brennicy w Górach Wielkich, Pszczynce w Pszczynie, na Brynicy w Kozłowej Górze, na Żabniczance w Żabnicy, na Koszarawie w Pewli Małej i na Białej w okolicach Czechowic-Dziedzic.

Po porannym posiedzeniu wojewódzkiego sztabu kryzysowego wojewoda śląski uspokajał, że prognozy w czwartek są lepsze niż jeszcze dzień wcześniej. „Jesteśmy dziś większymi optymistami niż wczoraj; prognozy są lepsze, ale trzeba pamiętać, że to tylko prognozy, które mogą zostać zweryfikowane” – zaznaczył Litwa. Wojewoda wskazał, że najbardziej zagrożone są obecnie tereny górskie – powyżej gotowych na przyjęcie znacznych ilości wody zbiorników retencyjnych.

Przypomniał, że do tej pory, wobec możliwości zagrożenia powodziowego, pogotowie przeciwpowodziowe w Bielsku-Białej ogłosił w środę prezydent tego miasta. Marszałek woj. śląskiego Mirosław Sekuła powiedział dziennikarzom, że w dorzeczu Górnej Wisły utrzymuje się „umiarkowane zagrożenie powodziowe”.

„Jeżeli intensywne opady utrzymywałyby się przez dłuższy czas, istnieje wówczas ryzyko powodzi. Zawsze natomiast w przypadku nawalnych deszczów jest ryzyko lokalnych zalań i podtopień” – zastrzegł Sekuła. Podkreślił, że przewidywane na czwartek opady w woj. śląskim mogą sięgnąć 60-70 mm na metr kwadratowy w ciągu doby.

„Bardzo duże zagrożenie powodzią pojawia się, jeżeli te opady przekraczają 100 mm na metr kwadratowy w ciągu doby” – wyjaśnił marszałek. „Jesteśmy przygotowani na wielką powódź, jak z roku 1997 i 2010, ale w tej chwili tego zagrożenia jeszcze nie ma” – dodał. Komendant śląskiej straży pożarnej nadbrygadier Marek Rączka poinformował, że strażacy wytypowali trzy powiaty, które uznali za potencjalnie najbardziej zagrożone: żywiecki, bielski i bieruńsko-lędziński.

„Zgromadziliśmy tam odpowiednie siły i środki” – zapowiedział Rączka. Strażacy koncentrują się też na rejonie Bielska-Białej i Goczałkowic, m.in. wokół rzeki Iłowniczanki, na razie stale patrolując wały i przepusty. Na Żywieczczyźnie nawet większym problemem niż woda stał się wiatr. Strażacy odnotowali już pierwsze interwencje związane z połamanymi konarami drzew.

Według wcześniejszych ostrzeżeń biura prognoz meteorologicznych krakowskiego oddziału Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w regionie jurajskim woj. śląskiego do piątkowego popołudnia może spaść 25-40 mm deszczu, a miejscami do 60 mm w ciągu doby. W centrum tego regionu opady mogą sięgnąć 30-50 mm, miejscami do 70 mm, a w regionie południowym – 30-50 mm; miejscami do 80 mm opadów w ciągu doby.

Już w środę hydrologowie przestrzegli przed wezbraniami (z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych) rzek zlewni Olzy oraz Górnej Warty na terenie woj. śląskiego. W przypadku rzek zlewni Małej Wisły, Przemszy i Soły ostrzeżenie dotyczyło wysokiego prawdopodobieństwa przekroczenia stanów ostrzegawczych, a w dalszej kolejności – alarmowych W czwartek od południa do piątkowego poranka w woj. śląskim może wiać też silny wiatr.

Według ostrzeżenia IMGW wiatr z północnego wschodu i północy może mieć prędkość 30-40 km/h, w porywach do 80 km/h. Wojewoda śląski uściślił w czwartek, że wiatr ten może korzystnie wpłynąć na sytuację powodziową w woj. śląskim – odsuwając od niego strefę opadów. Z drugiej strony jednak może być dotkliwy na terenach górskich, gdzie należy się spodziewać związanych z nim znacznych spadków temperatury. Lokalnie w górach może wówczas spaść śnieg – nawet do 15 cm.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl