Komputer bez tajemnic

Dzisiejszy świat wymaga od nas nieustannego dokształcania się. Aby korzystać z możliwości, które niesie współczesność, musimy dbać o stan swojej wiedzy i swoje umiejętności. W tym kontekście niewątpliwie ważnym elementem realizacji programu własnego rozwoju dla osób, które do tej pory nie miały możliwości zapoznania się z nowoczesnymi technologiami, jest kurs komputerowy dla każdego organizowany przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

 
Jak zaznacza kierownik Instytutu Informatyki WSKSiM dr Grzegorz Osiński, są niestety w naszej Ojczyźnie środowiska i instytucje, które chcą katolików wykluczyć cyfrowo. Widzimy to chociażby na przykładzie blokady dla Telewizji Trwam w procesie cyfryzacji. – My nie możemy jednak tak łatwo poddawać się naciskom i pozwolić zepchnąć się na margines. W walce z wykluczeniem musimy podjąć kształcenie w zakresie nowoczesnych technologii komputerowych. To jest bowiem obecnie nowoczesne narzędzie – oręż w walce o prawdę. Nikt nie powinien z tej możliwości obrony prawdy rezygnować, zasłaniając się chociażby zaawansowanym wiekiem – zwraca uwagę wykładowca.
Praktyczną pomoc w rozwiązaniu swoich komputerowych problemów otrzymują uczestnicy organizowanego przez Wyższą Szkołę Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu kursu komputerowego. Słuchacze mają do wyboru trzy stopnie zaawansowania. Pierwszy stopień kursu zawiera zagadnienia podstawowe i skierowany jest do osób, które pierwszy raz zasiadają przy komputerze. Zajęcia rozpoczynają się od omówienia podstawowej budowy komputera, w dalszej kolejności uczestnicy zapoznają się z systemem operacyjnym i jego obsługą. Tworzą foldery i wykonują na nich podstawowe operacje, takie jak kopiowanie plików, usuwanie, zmienianie nazw. Zdobywają też wiedzę o aplikacjach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania komputera, takich jak chociażby programy antywirusowe. Uczą się więc dbania o bezpieczeństwo danych przechowywanych na dysku twardym komputera oraz ochrony informacji w sieci internetowej. – Po zakończeniu kursu każdy z uczestników potrafi monitorować pracę systemu oraz skanować komputer w poszukiwaniu ewentualnych zagrożeń – wyjaśnia dr Osiński. Po oswojeniu się z systemem operacyjnym uczestnicy poznają zasady edycji tekstu w popularnym programie Word. Uczą się nie tylko tworzenia artykułów, ale i wstawiania do tekstu grafiki, chociażby w postaci zdjęć. Kolejne elementy pakietu Office są omawiane na kursie komputerowym II stopnia, będącym kolejnym stopniem wtajemniczenia w nowoczesne technologie. Słuchacze zajmują się tworzeniem i obsługą prezentacji multimedialnych w programie MS Powerpoint czy też budową arkuszy kalkulacyjnych w MS Excel. Oczywiście ważnym punktem zajęć są zagadnienia związane z internetem, które wypełniają znaczną część zajęć kursu podstawowego. Kursanci dowiadują się, czym jest internet i poprzez jakie aplikacje można wyszukiwać oraz przeglądać zawarte w nim treści. Omawiana jest obsługa dwóch najpopularniejszych przeglądarek: Internet Explorer i Mozilla Firefox. Kursanci za ich pomocą uczą się m.in. wyszukiwać praktyczne informacje, takie jak godziny nabożeństw w parafiach czy rozkłady jazdy firm transportowych. Internet to nie tylko jedno z mediów, ale i dostęp do mediów tradycyjnych, dlatego słuchacze poznają zasady korzystania z elektronicznych wydań gazet oraz uczą się korzystać z radia i telewizji w sieci.

Oczywiście komputer może być także dobrym narzędziem do racjonalnego planowania rozrywki chociażby poprzez sprawdzenie aktualnych atrakcji na letnich festiwalach czy programu kina i godzin otwarcia muzeum. Przy omawianiu internetu wykładowcy przedstawiają także słuchaczom usługę, jaką jest poczta elektroniczna. Pod ich okiem każdy z kursantów zakłada własne konto pocztowe oraz je obsługuje, wysyłając i odbierając wiadomości elektroniczne. Do komunikacji służą także popularne komunikatory, takie jak GG oraz Skype, które również wykorzystują uczestnicy kursu komputerowego. Oczywiście komunikacja w internecie umożliwia wymianę poglądów z osobami, których nie znamy. Dlatego uczestnicy kursu zapoznają się m.in. z działaniem internetowych grup dyskusyjnych. Poprzez zaznajomienie się z tymi zagadnieniami kursanci mogą uczestniczyć on-line w dyskusjach o różnorodnej tematyce i bronić w ten sposób prawdy w globalnej sieci. Program i przebieg zajęć są tak ułożone, aby każdy z uczestników mógł sam poradzić sobie z pracą i obsługą komputera. Dobry kontakt z wykładowcą, zajęcia w małych grupach i doskonale wyposażona pracownia komputerowa to niewątpliwie duże atuty zajęć w WSKSiM. Ich przydatność podkreśla absolwentka czerwcowej edycji kursu Barbara Stanerska. – Udział w zajęciach pozwolił mi uporządkować wiedzę o komputerach, a także zdobyć podstawowe umiejętności, które teraz mogę wykorzystywać w codziennym życiu – podkreśla. Zatem osoby, które jeszcze nie korzystają z komputera lub mają w tym zakresie jakieś braki, już dziś powinny pomyśleć o nadrobieniu zaległości. Znakomitą okazją do tego będzie kolejna edycja kursu komputerowego w WSKSiM, który rozpocznie się po wakacjach, we wrześniu br.
Zapisy na wszystkie stopnie zaawansowania trwają do 14 września. Szczegółowe informacje na temat kursu można również uzyskać pod numerem telefonu (56) 610 72 00.

 

Paweł Pasionek prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i Medialnych WSKSiM
drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl