fot. pl.wikipedia.org

Komisji Środowiska PE manipuluje ws. Puszczy Białowieskiej

Strona polska jest gotowa wstrzymać wycinkę Puszczy Białowieskiej” – taka informacja została podana do opinii publicznej przez delegację Komisji Środowiska Parlamentu Europejskiego po spotkaniu z przedstawicielami resortu środowiska. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele ministerstwa i Dyrekcji Lasów Państwowych, takiej deklaracji nie było. To duże nadużycie unijnych przedstawicieli.

Delegacja Komisji Środowiska PE przebywająca od poniedziałku w Polsce poinformowała podczas dzisiejszej konferencji zorganizowanej dla mediów, że strona polska jest gotowa do wstrzymania wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej.

– Zrozumiałem, że strona rządowa jest otwarta i gotowa uszanować decyzję, że są gotowi zastosować się do rozwiązań przejściowych – powiedział Alojz Peterle, szef delegacji PE.

W rozmowie z dziennikarzami także europoseł PSL Andrzej Grzyb potwierdził, że wycinka drzew wstrzymana ma być jeszcze dziś. 28 lipca br. Europejski Trybunał Sprawiedliwości nakazał Polsce wstrzymać wycinkę Puszczy do czasu rozstrzygnięcia sprawy.

– W lipcu Trybunał wypowiedział się bardzo jasno, że zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja, musi zostać wstrzymana wycinka. Kiedy zapytaliśmy o oficjalną reakcję, Lasy Państwowe powiedziały, że „tak, oczywiście będą postępowali zgodnie z tą decyzją”. Tak nas zapewniono – mówił holenderski europoseł Bas Eickhout na konferencji przedstawicieli Komisji Europejskiej ws. Białowieży.

Na konferencji zabrakło jednak przedstawicieli ministerstwa środowiska i Dyrekcji Lasów Państwowych, ponieważ – jak się okazało – nie zostali na nią zaproszeni.

– Takie stwierdzenie z moich ust, ani z ust pana dyrektora Tomaszewskiego, który ze mną był na tym spotkaniu, nie padło. Być może, że to jest pewne przekłamanie – oświadczył wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski.

To duże nadużycie – dodaje dyrektor generalny Lasów Państwowych dr inż. Konrad Tomaszewski.

– Z najwyższym zdziwieniem dowiaduję się, że organizacje ekologiczne, z prezentacji strony oficjalnej, wywiodły wniosek, że oto Lasy Państwowe, czy minister środowiska zobowiązał się do bezwzględnego zaprzestania usuwania drzew w imię kształtowania bezpieczeństwa publicznego, czy w imię realizacji zadań ochronnych. Tam takich deklaracji nie było. To jest nadużycie. Szkoda, że strona rządowa nie została zaproszona na konferencję – zaznaczył dr inż. Konrad Tomaszewski.

Ministerstwo środowiska zorganizowało swoją konferencję prasową, na której dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski wyraził żal, że w delegacji Parlamentu Europejskiego nie było ekspertów.

– Nie było możliwości wysłuchania żadnej wypowiedzi ze strony świata nauki, tej części świata nauki, która reprezentuje zgoła inne poglądy niż wypowiadający się naukowcy – podkreślił dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości UE w toczącym się przeciw Polsce procesie w sprawie wycinki chorych drzew w Puszczy Białowieskiej otrzymał od Komisji Europejskiej wniosek, w którym Komisja domaga się kar finansowych dla Polski i natychmiastowego wstrzymanie wycinki.  Wniosek ten trafił już do resortu środowiska. Ministerstwo ma teraz cztery dni na odpowiedź.  

TV Trwam News/RIRM

drukuj