PAP/Jacek Turczyk

Komisja śledcza ds. VAT przesłuchała byłą wiceminister finansów w rządzie PO-PSL H. Majszczyk

Była wiceminister finansów Hanna Majszczyk to kolejny świadek, którego przesłuchała sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT.

Hanna Majszczyk funkcję podsekretarza stanu w resorcie finansów pełniła w latach 2010-2017. Na stanowisko została powołana przez byłego premiera Donalda Tuska.

Przesłuchanie Majszczyk to kontynuacja wątku związanego z resortem finansów. Posłowie pytali o tworzenie prawa zapobiegającego wprost wyłudzeniom VAT.

W 2008 r. nie mieliśmy informacji o narastającym problemie – zeznała świadek. Jak, dodała, nic nie wskazywało, że dochody z tego podatku nie zostaną zrealizowane w założonym zakresie.

Majszczyk pytana o raport CBŚ, w którym wskazywano na problem i jednocześnie przedstawiano propozycje konkretnych rozwiązań prawnych, powiedziała, że raportu nie pamięta.

Świadek zapewniła, że w resorcie była świadomość tego, że podatek VAT jest szczególnie narażony na próby wyłudzeń.

– Chciałabym powiedzieć i podkreślić, że to nie jest tak, że my nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, że podatek ten jest podatkiem narażonym na nadużycia, czego dowodem jest m.in. kwestia tych karuzel i nadużyć, które miały miejsce w latach 90-tych i przecież o nich wiedzieliśmy. Koniec lat 90-tych i początek XXI wieku to są olbrzymie nadużycia i próby wyłudzeń związanych z zakładami pracy chronionej, ale paliwa również, bo jest to towar akcyzowy. Wiadomo, że również jest narażony na większe zainteresowanie ze strony osób nastawionych na to, aby nadużywać przepisów – zaznaczyła Hanna Majszczyk.

Kolejne przesłuchanie odbędzie się w środę. Na pytania śledczych odpowie Maciej Grabowski, także były wiceminister finansów.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj