fot. PAP/Jacek Turczyk

Komisja śledcza ds. Amber Gold przesłucha kolejnych świadków

Swoje zeznania przed komisją mają dziś złożyć były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Michał Deskur oraz były sekretarz Kolegium ds. Służb Specjalnych Tomasz Borkowski.

Komisja podczas obecnych przesłuchań kontynuuje wątek związany z brakiem działań policji i służb specjalnych wobec piramidy finansowej utworzonej przez Marcina P.

Poseł Joanna Kopcińska podkreśliła, że pytania będą dotyczyć m.in. notatki ABW w sprawie Amber Gold, która w 2012 r. była ignorowana przez ówczesne najwyższe organy państwa.

Jest to dosyć niebywała rzecz, biorąc pod uwagę, że była to notatka służb i byliśmy w sytuacji specyficznej, bo przed EURO 2012, czyli ważną imprezą, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski i Polaków. Będziemy dopytywać, jaka była wiedza świadków na temat firmy Amber Gold, jakie podejmowali w zakresie tej sprawy postępowanie, z kim się kontaktowali, jakie były reakcje. Interesuje nas wątek współpracy między policją a służbami. Jesteśmy zainteresowani przede wszystkim działaniami osób, które z informacją o Amber Gold miały kontakt – akcentuje poseł z sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.

Amber Gold powstała na początku 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji w złoto i inne kruszce. Według ustaleń w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej, firma oszukała w sumie niemal 19 tys. swoich klientów, na prawie 851 mln zł.

RIRM/TV Trwam News

drukuj