(fot.PAP)

Komisja finansów publicznych za poprawkami Senatu do budżetu

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem poprawek Senatu do budżetu na 2013 r. Chodzi m.in. o zwiększenie do 12 mld zł limitu pożyczki dla FUS i przekazanie 3 mln zł na budowę pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej.

Głosowanie nad senackimi poprawkami zaplanowano na piątek.

Przyjęcie poprawek nie jest zdziwieniem – po raz kolejny zadecydowała sejmowa arytmetyka – mówi członek sejmowej Komisji Finansów Publicznych poseł Zbigniew Kuźmiuk. Poseł i ekonomista akcentuje, że szczególnie niepokojące są poprawki dotyczące FUS.

– Zwiększenie limitu kredytu komercyjnego dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych to sprawa rzeczywiście zadziwiająca. W 2012 zadawałem pytanie członkowi zarządu ZUS. Kredyt komercyjny nie przekroczył 1 mld. To pokazuje, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ma coraz większe kłopoty. Natomiast w roku 2013 ten limit kredytu w bankach komercyjnych podwyższono aż do 12 mld złpowiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Wątpliwości wzbudza także poprawka dotycząca funduszu kościelnego – dodaje Zbigniew Kuźmiuk.

– Przypominam, że PO uciekając od poprawek Ruchu Palikota utworzyła w tej sprawie w Sejmie rezerwę celową. W Senacie przywrócono ten fundusz po uprzednim kształcie. Uważamy, że fundusz funkcjonujący od lat powinien mieć charakter funduszu, a nie rezerwy celowej, którą rozwiązuje lub nie rozwiązuje minister finansów. Pozostałe poprawki mają charakter kosmetyczny, to jest usunięcie niewielkich błędów, które pojawiły się w ciągu tych ostatnich tygodni – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

RIRM

drukuj