fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Komisja ds. Amber Gold przesłucha byłe władze UOKiK

O godz. 10.00 przed sejmową komisją śledczą ds. Amber Gold stanie były wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Jarosław Król. Z kolei po południu zeznawać ma była dyrektor Departamentu Prawnego tego urzędu, Dorota Podsiedzik-Malec.

Po wybuchu afery Amber Gold Komitet Stabilności Finansowej, odnosząc się do działań podjętych w tej sprawie przez UOKiK, stwierdził w swoim raporcie m.in. brak odpowiednio wnikliwej analizy (ze strony prezesa Urzędu) wzorców umownych stosowanych przez Amber Gold „w kontekście niedozwolonych postanowień umownych”. Stwierdził także brak odpowiednich reakcji kontrolnych wobec informacji o wpisaniu spółki na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego.

Firma Amber Gold powstała na początku 2009 r. Miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację, a tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich. Według ustaleń w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukano w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

TV Trwam News/RIRM

drukuj