Kolejny krok dla rozwoju trasy Via Carpatia

Do 2024 roku powstanie droga ekspresowa S19, która połączy Lublin i Lubartów. To 24-kilometrowy fragment międzynarodowej trasy Via Carpatia.

– To są 24 km drogi, która szacunkowo będzie warta ponad 900 mln zł – poinformował Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Koncepcję programową dla przyszłej drogi ekspresowej wykona firma Mosty Katowice. Umowa z wykonawcą została podpisana w środę w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie.

Trasa Lublin-Lubartów to najbardziej obciążony fragment S19 w województwie lubelskim.

– Na tym odcinku panuje największy ruch i jest on najbardziej niebezpieczny, dlatego też projektujemy obwodnicę Niemiec, obwodnicę Lubartowa. Będą dodatkowe pasy ruchu, będzie to 2-jezdniówka z rezerwą na 3 pasy ruchu[…]. Myślę, że po wykonaniu poprawi się dojazd do Lublina i bezpieczeństwo ruchu na tym odcinku – powiedział Stanisław Schodziński, dyrektor lubelskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Mieszkańcy tych okolic w 2016 roku organizowali protesty i blokowali drogę.

– Do tej pory najbardziej zakorkowany odcinek w Polsce (odcinek drogi krajowej) to był teren gminy Niemce. Koszmar, który przeżywają mieszkańcy gminy Niemce, ale też wszyscy mieszkańcy województwa lubelskiego i tej części Polski, jest przeogromny – podkreślił Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Łączny koszt budowy Via Carpatia na terenie woj. lubelskiego, wraz w wykupem gruntów, szacowany jest na prawie 6,5 miliarda zł.

– W zeszłym roku rząd ogłosił, że uruchomił środki finansowe na całą Via Carpatia, w tym również na odcinek Lublin-Lubartów, a dzisiaj mamy rozstrzygnięty przetarg na koncepcję programową tej drogi S19 – dodał Przemysław Czarnek.

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasą komunikacyjną na kierunku północ-południe we wschodniej części Polski i stanowić część międzynarodowej trasy Via Carpatia. Ma ona przebiegać z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i słowackie Koszyce do Debreczyna na Węgrzech, a dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji.

TV Trwam News/RIRM

drukuj