fot. MON

Kolejni ochotnicy powołani do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej

Kolejni ochotnicy zostaną w sobotę powołani do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Tego dnia rozpoczną 16-dniowe szkolenie podstawowe na obiektach poligonowych” – powiedział w czwartek PAP rzecznik 3.PBOT por. Witold Sura.

3. PBOT im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług” powstała w pierwszym etapie formowania Wojsk Obrony Terytorialnej. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku. Brygada liczy ok. 3,5 tys. żołnierzy.

„Trwające 16 dni szkolenie podstawowe przeznaczone jest dla kandydatów, którzy do tej pory nie mieli do czynienia ze służbą wojskową” – podkreślił rzecznik.

Dodał, że „pierwszy dzień to przyjęcie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz dopełnienie wszystkich formalności ewidencyjnych”.

„Zwykle w tym samym dniu ochotnicy poddawani są także testowi oceny sprawności fizycznej” – zauważył por. Sura.

W trakcie 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, oraz pierwszej pomocy.

„Szkolenie taktyczne integruje wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania w czasie działań wojennych. Priorytetem jest szkolenie strzeleckie, w tym nauka prowadzenia ognia” – wyjaśnił rzecznik 3. PBOT.

Ochotnicy, którzy w sobotę rozpoczną służbę 24 lutego w Łańcucie (Podkarpackie) złożą przysięgę wojskową. Potem będą służyć w batalionach lekkiej piechoty w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu.

Por. Sura przypomniał, że „WOT swój potencjał opierają na żołnierzach – ochotnikach”.

„Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego, zawodowego ze służbą. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności” – zaznaczył.

W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Natomiast podczas wojny WOT będą wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują współcześnie misję Armii Krajowej.

Obecnie w szeregach WOT w całym kraju służy już ponad 17,5 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. żołnierzy zawodowych. Plany rozwoju formacji przewidują, że do końca 2019 roku w WOT będzie służyło 26 tys. żołnierzy.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl