Kolejne rozmowy o polskiej polityce klimatycznej w UE

Prof. Jan Szyszko, minister środowiska, rozmawiał o polityce klimatyczno-energetycznej z komisarzem ds. energii i klimatu w Komisji Europejskiej Migelem Ariasem Caniete.

Zgodnie z założeniem konwencji klimatycznej, protokołu z Kioto oraz porozumienia paryskiego, polskie ministerstwo środowiska prowadzi aktywną politykę klimatyczną. Ma ona na celu zrównoważony rozwój zmierzający do zmniejszenia koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze. Jednym z rozwiązań, które sprzyja środowisku, a które zaproponowała właśnie Polska, jest pochłanianie dwutlenku węgla przez lasy i glebę.

– Zanim Komisja Europejska wypracuje jakąkolwiek propozycję  kontaktuje się z państwami członkowskimi. Polska ma bardzo dużo do powiedzenia zarówno w zakresie klimatu, jak i efektywności energetycznej – zaznaczyła Migel Arias Canete.

Na ten sukces negocjacyjny w trakcie szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu pracowała polska delegacja z ministrem środowiska prof. Janem Szyszko na czele.

– W czasie konwencji klimatycznej w Paryżu pan minister Szyszko bardzo silnie bronił polskich interesów związanych z ochroną klimatu i sukcesywnie przekonywał do swoich racji – oznajmiła komisarz ds. energii i klimatu.

Teraz te racje będą wdrażane w życie. Minister środowiska prof. Jan Szyszko zapowiada kolejne spotkanie z unijnym komisarzem. Oprócz rozmów zostaną podjęte konkretne działania.

– Spotykamy się pod koniec kwietnia po to, by w sposób praktyczny starać się włączyć lasy do polityki klimatycznej świata, w tym UE – powiedział prof. Jan Szyszko.

Polska jest jednym z pionierów, jeśli chodzi o politykę klimatyczną. W ramach protokołu z Kioto  zobowiązaliśmy się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o 6 proc. do 2012 roku w stosunku do 1988 roku. Udało się jednak wypracować spektakularną redukcję oscylującą na poziomie 32 proc.


TV Trwam News/RIRM

drukuj