(fot. PAP)

Kolejne obietnice rządu

Dalsza deregulacja czyli uproszczenie przepisów ma się pojawić w drugim już podczas tej kadencji Sejmu expose premiera. Donald Tusk w wystąpieniu jakie planowane jest w najbliższym czasie ma obiecać m.in. łatwiejsze uzyskiwanie przez przedsiębiorców zezwoleń na budowę.

Resort sprawiedliwości z kolei pracuje nad trzecim projektem  ustawy deregulacyjnej.    W sumie otwartych ma zostać 250 profesji. Poprzednie dwa dokumenty deregulują ponad 140 zawodów. Prace nad nimi trwały 7 miesięcy. Teraz ma być szybciej.

Wśród zawodów, do których wykonywania nie będzie potrzebna licencja będzie księgowy. Wystarczy wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Poseł Marek Ast – członek sejmowej komisji sprawiedliwości mówi, że PiS popiera zwolnienie niektórych zawodów z licencjonowania. Jednak – jak stwierdził parlamentarzysta – na razie słyszymy tylko obietnice.

Praktycznie do tej pory nie mamy żadnych aktów prawnych w tej mierze. To, że są one przygotowywane to dobrze, tylko że po prostu chcielibyśmy je najpierw zobaczyć i oby się na nich nie skończyło. Tym bardziej, że w wielu przypadkach po wystąpieniu ministra Gowina w pierwszym półroczu pojawiło się wiele głosów sprzeciwu. Oczywiście lobby zawodów zamkniętych odezwało się i w tym momencie rząd jakby się wycofał . Boję się, żeby to nie były znowu,  kolejne puste słowa Donalda Tuskapowiedział Marek Ast.

 

Wypowiedź pos. Marka Asta

Audio MP3
Pobierz

RIRM 

drukuj