Kolejne brygady Obrony Terytorialnej przeprowadzą pierwsze szkolenia

Pierwsze szkolenia podstawowe i wyrównawcze przeprowadzą dzisiaj brygady Obrony Terytorialnej z Warmii i Mazur oraz południowego Mazowsza – poinformował w piątek rzecznik Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marek Pietrzak.

W Morągu 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej przeszkoli pierwszych ochotników w ramach szesnastodniowego szkolenia podstawowego dla osób, które wcześniej nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Morąg jest siedzibą pierwszego z batalionów lekkiej piechoty, jaki został sformowany w ramach tej brygady.

6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej, której rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze, pierwszych ochotników przeszkoli w ramach ośmiodniowego szkolenia wyrównawczego. To szkolenie jest skierowane do rezerwistów – żołnierzy, którzy mają już za sobą jedną z form służby wojskowej i składali przysięgę wojskową.

Ochotnicy zostaną wcieleni w struktury batalionu lekkiej piechoty w Grójcu; ich szkolenie będzie prowadzone na podwarszawskich obiektach poligonu Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia oraz 1. Brygady Pancernej w warszawskiej Wesołej.

W obydwu brygadach do szkolenia żołnierze będą wykorzystywali najnowocześniejsze karabinki polskiej produkcji – Grot.

Marek Pietrzak przypomniał, że na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową w WOT wprowadzono trzyletni system szkolenia, który ma umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową. Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki” – 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

Szkolenie podstawowe, skierowane są dla tych ochotników, którzy wcześniej nie służyli w wojsku, trwa 16 dni, jest prowadzone w systemie ciągłym, a żołnierze podczas jego trwania nie rozstają się z bronią.

Pierwszy dzień „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Zwykle w drugim dniu ochotnicy są poddawani tzw. „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

„Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk kładzie się na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej i topografii” – zaznaczył Marek Pietrzak.

Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Podczas szkolenia strzeleckiego statystyczny ochotnik WOT zużywa ok. 100 sztuk amunicji.

Szkolenie podstawowe rozpoczynające się w Morągu zakończy się przysięgą wojskową, zaplanowaną na 22 kwietnia.

Szkolenie wyrównawcze, przeznaczone dla rezerwistów rozpoczynających terytorialną służbę wojskową, ma na celu wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych. Z uwagi na doświadczenie tych ochotników, szkolenie to jest krótsze niż podstawowe i trwa osiem dni. Podobnie jak w przypadku tzw. „szesnastki” żołnierze nie rozstają się z bronią, a szkolenie trwa po 12 godzin na dobę. Największy nacisk podczas szkolenia zostanie położony na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania. Ważnymi elementami będą również pomoc przedmedyczna i topografia.

Rzecznik podkreślił, że 16- i 8-dniowe szkolenia są „tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów”. Po ich zakończeniu żołnierze WOT rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy. Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz OT będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu trzech lat żołnierze OT będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie, a dotyczy to tylko tzw. funkcji prostych. Na kształcenie specjalistów przewidziano więcej czasu.

Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej jako odrębnego rodzaju sił zbrojnych rozpoczęło się z początkiem 2017 r.

Główne zadania WOT to wspieranie wojsk operacyjnych i lokalnych społeczności, także w sytuacjach klęsk żywiołowych.

Obecnie w WOT służy blisko 9 tys. żołnierzy, w tym: ponad 7 tys. żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz ponad 1,6 tys. żołnierzy zawodowych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl