Kolejna prezydencka akcja pomocowa dla rodaków na Wschodzie

Artykuły spożywcze, odzież, obuwie, koce, artykuły sanitarne, leki, sprzęt AGD, pomoce naukowe, książki oraz gry i zabawki dla dzieci trafiły do potrzebujących przedstawicieli Polonii mieszkających w Mołdawii. W Ambasadzie RP w Kiszyniowie – gdzie odbyło się przekazanie darów, spotkał się z nimi Minister w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

W Kiszyniowie Sekretarz Stanu złożył także kwiaty przed popiersiem Marszałka  Józefa Piłsudskiego i przed tablicą upamiętniającą ofiary tragedii smoleńskiej oraz odwiedził Bibliotekę Publiczną posiadającą bogaty polski księgozbiór.

Wziął również udział we Mszy świętej z okazji święta Kiszyniowa, podczas której w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wręczył odznaczenia państwowe dwóm polskim księżom zasłużonym w działalności na rzecz środowiska polonijnego w Republice Mołdawii. Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej odznaczeni zostali Ksiądz Piotr Leon Kuszman oraz Ksiądz Tadeusz Jan Magierowski.

Sekretarz Stanu spotkał się również w Komracie z Polakami zamieszkującymi obszar autonomiczny Gagauzja oraz odwiedził Bielce i Styrczę – miejscowości skupiające największą polską społeczność. W każdej z nich, w imieniu Pary Prezydenckiej, odwiedzał najbardziej potrzebujące rodziny przekazując paczki pomocowe.

Podczas wizyty w Bielcach Pan Minister, na ręce dyrektor Domu Polskiego pani Wiktorii Koczurowskiej, przekazał Flagę RP oraz w ramach obchodów Dnia Edukacji Narodowej wręczył odznaczenia państwowe polskim nauczycielom. Za zasługi w niesieniu oświaty wśród społeczności polskiej w Mołdawii odznaczeni zostali: Złotym Krzyżem Zasługi Pani Hanna Gabriela Gałęcka, Pani Antonina Petras oraz Pan Anatolii Rosca.

Ostatniego dnia wizyty Minister Kwiatkowski odwiedził cukrownię Spółki „Moldova Zahar” w Cupcini należącą do Krajowej Spółki Cukrowej S.A. – głównego ofiarodawcy artykułów spożywczych przekazanych naszym Rodakom.

W Mołdawii ludność polskiego pochodzenia zamieszkuje tereny niegdysiejszej Besarabii od wielu pokoleń. Część z nich to potomkowie uczestników powstań narodowych, część to potomkowie zesłańców, których tu przesiedlono z Syberii w ramach stopniowego złagodzenia katorgi, ale bez prawa powrotu do stron rodzinnych.

Drugą, znacznie liczniejszą grupę stanowią osoby polskiego pochodzenia (lub ich potomkowie), które przyjechały do radzieckiej Mołdawii w czasach powojennych z innych ówczesnych republik ZSRR z powodów rodzinnych lub ekonomicznych, często też z nakazem pracy. Ułamek procenta miejscowej społeczności polskiej stanowią obywatele RP, którzy osiedlili się w Mołdawii w ciągu ostatnich dwudziestu lat.

prezydent.pl/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl