fot. TV Trwam News

Kolejna kontrowersyjna decyzja Krajowej Rady Sądownictwa

Jak poinformował portal wPolityce.pl, Krajowa Rada Sądownictwa poparła Piotra Pawła Kieresa – syna prof. Leona Kieresa – sędziego Trybunału Konstytucyjnego i byłego senatora Platformy Obywatelskiej na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu.

Kontrowersje budzi fakt, że jego konkurentem na tę funkcję był prof. Karol Kiczka, wykładowca na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz doświadczony urzędnik.

Według portalu, świadczy to o tym, że sędziowie woleli poprzeć syna wpływowego sędziego TK, związanego wcześniej z PO, niż apolitycznego fachowca z dużym doświadczeniem.

Do sprawy odniosła się zasiadająca w KRS poseł prof. Krystyna Pawłowicz, która podkreśliła, że nie jest to odosobniony przypadek działań Krajowej Rady Sądownictwa.

Znam pana prof. Kiczke i znam jego dorobek, ostatnią książkę – bardzo duże opracowanie z zakresu prawa administracyjnego, więc ja protestowałam i muszę powiedzieć, że my od pewnego czasu zawsze się wstrzymujemy, nigdy nie popieramy kandydatów, bo jesteśmy wprowadzeni w błąd. My nigdy nie wiemy, kto naprawdę jest przepychany, a dowiadujemy się od ludzi z miasta, którzy przychodzą na dyżur, albo mailem informują nas, że to jest czyjaś kuzynka, narzeczona, córka. To jest kolejny dowód na to, że reforma KRS musi być przeprowadzona, ponieważ w innej sytuacji jesteśmy tam tylko figurantami. Oni sami tam sobie debatują i przepychają, bo mają większość. Także to jest po prostu jedna wielka fikcja KRS w obecnej postaci – powiedziała prof. Krystyna Pawłowicz.

Kandydatura Piotra Pawła Kieresa na stanowisko sędziego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu została przedstawiona prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

To od niego zależy czy obejmie on nowe stanowisko.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj