Kłopoty polskiej branży transportowej

Polska branża transportowa znajduje się w głębokim kryzysie. Jak informuje „Rzeczpospolita”, kłopoty ma trzy czwarte przewoźników. Powodem kryzysu jest coraz mniejsza liczba zamówień, m.in. na rynku rosyjskim.

Problemem są także rosnące koszty działalności i wysokie kary, jakie np. francuscy kontrolerzy zaczęli nakładać także za nocowanie kierowców w kabinach. Takie przepisy chcą wprowadzić również Belgowie i Holendrzy.

Jan Buczek, prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych, podkreśla, że państwa zachodnie chcą zablokować ekspansję polskich firm transportowych.

– W całej Europie okazaliśmy się najskuteczniejszymi oferentami usług transportowych. To musiało wywołać u przedstawicieli zagranicznych przewoźników i przedstawicieli administracji państw starej UE wiele refleksji, bowiem w ostatnim okresie dostrzegamy taki wzmożony atak na konkurencję państw Europy Środkowo-Wschodniej, wymierzony przede wszystkim w polskich przewoźników. Podobna sytuacja jest na wschodzie – Rosja, Kazachstan to państwa, które szukają sposobu na to, żeby ograniczać przewozy wykonywane przez innych niż rodzimi przewoźników – powiedział Jan Buczek.

Prezes Jan Buczek wyraził nadzieję, że rozmowy z Rosją i Komisją Europejską, a także wysoka jakość usług i zdobywanie nowych rynków pozwolą na rozwiązanie coraz trudniejszej sytuacji.

Międzynarodowym transportem zajmuje się w Polsce ok. 30 tys. firm. Tylko w połowie ubiegłego roku po Europie jeździło przeszło 170 tys. polskich ciężarówek. Według danych, które podaje „Rzeczpospolita”, blisko 80 procent przedsiębiorców z branży transportowej znajduje się obecnie w słabej lub złej kondycji ekonomicznej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl