Klauzula sumienia w praktyce – konferencja w Bydgoszczy

Nad funkcjonowaniem klauzuli sumienia w praktyce lekarskiej, pielęgniarsko położniczej oraz farmaceutycznej rozmawiano dziś na konferencji naukowej w Bydgoszczy.

Klauzula sumienia nie chroni farmaceutów – stwierdza prof. Władysław Sinkiewicz, przewodniczący Komisji Bioetycznej Bydgoskiej Izby Lekarskiej. Eksperci podkreślali, że prawo nie chroni pracowników aptek.

– Farmaceutów traktuje się jako zwykłych handlowców, sprzedawców. Jest to zupełnie inna kwestia, gdyż dotyczy sprzedaży różnych medykamentów również środków antykoncepcyjnych, czy ostatnio słynnej pigułki „dzień po”. To wszystko przecież dotyczy sumienia farmaceuty. Ma on prawo do zachowania czystości sumienia – zaznaczył prof. Władysław Sinkiewicz.   

Odnosząc się do sytuacji lekarzy, prof. Władysław Sinkiewicz powiedział, że medycy mają prawo powoływać się na sumienie. Punktem spornym jest tu – jak zauważył – przepis obowiązującej ustawy, który zmusza ich do wskazania innego lekarza, jeżeli ten nie zgadzają się na dokonanie tzw. aborcji.

Profesor  podkreślił, że odesłanie osoby, która chce zabić nienarodzone dziecko do innego lekarza jest współuczestniczeniem w procederze. Dodał, że to  państwo, powinno zmienić przepisy, aby nie  łamano sumienia lekarzy.

W bydgoskiej konferencji „Medyczne, etyczne i prawne aspekty sprzeciwu sumienia w praktyce medycznej” uczestniczyli szefowie izb: lekarskiej, aptekarskiej i pielęgniarskiej.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl