Kierownictwo resortu środowiska uczciło rocznicę Powstania Warszawskiego

Kierownictwo resortu środowiska na czele z ministrem Henrykiem Kowalczykiem uczciło w środę pamięć żołnierzy polskiego podziemia oraz osób cywilnych walczących i poległych w Powstaniu Warszawskim.

W uroczystości na dziedzińcu siedziby ministerstwa oprócz Kowalczyka wzięli udział także wiceministrowie środowiska: Mariusz Orion Jędrysek, Małgorzata Golińska, Sławomir Mazurek, kombatanci, przedstawiciele Lasów Państwowych i instytucji podległych ministrowi środowiska.

Minister Henryk Kowalczyk podkreślił, że Powstanie Warszawskie było wielkim, bohaterskim zrywem ludności stolicy przeciwko niemieckiemu okupantowi.

„Było też ogromnym dramatem, bo przez te 63 dni nierównych walk, powstańcy z wielką determinacją i siłą walczyli z hitlerowskim okupantem” – zaznaczył.

Henryk Kowalczyk dodał, że ten dramat wynikał nie tylko z liczby ofiar po stronie polskiej i zniszczonego miasta, ale i również „zdrady” Armii Czerwonej, która bezczynie stała po praskiej stronie Warszawy.

Minister zwrócił uwagę, że powstanie – mimo iż zakończyło się klęską militarną – było jednak „zwycięstwem bohaterstwa”. Podkreślił, że przelana wtedy krew dała zasiew wolności, który wykiełkował kilkadziesiąt lat później uwalniając Polskę i Europę spod wpływów ZSRS.

„To z Polski później wyszła iskra wyzwalająca Europę spod komunizmu” – powiedział.

Wiceszef resortu środowiska i Główny Geolog Kraju Mariusz Orion Jędrysek przypomniał, że przed wojną w obecnej siedzibie Ministerstwa Środowiska znajdowała się Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych. Przed powstaniem znajdowały się tam koszary SS. Budynek ten był bez powodzenia szturmowany przez powstańców, którzy ponieśli podczas ataku bardzo wysokie – sięgające nawet 20 proc. – straty.

Prof. Mariusz Orion Jędrysek dodał, że w tych okolicach padły też pierwsze ofiary cywilne. Poinformował, że zginęła tu m.in. sekretarka pierwszego szefa Lasów Państwowych Adama Loreta.

Wiceminister dodał, że w tych okolicach stacjonowały ponadto kolaborujące z Niemcami oddziały RONA (Rosyjskiej Wyzwoleńczej Armii Ludowej), która uczestniczyła od 4 sierpnia 1944 r. w Rzezi Ochoty, zabijając w tej dzielnicy kilka tysięcy osób.

Podczas uroczystości złożono okolicznościowe wieńce, a część z uczestników odznaczona została odznaczeniami państwowymi. Na dziedzińcu MŚ można było zobaczyć też sprzęt wojskowy, którego używali warszawscy powstańcy i goliata, czyli niemiecką minę samobieżną stosowaną m.in. do burzenia barykad. Uroczystości towarzyszyła ponadto wystawa fotografii z Powstania Warszawskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl