Kielce. Wystawa unikatowych fotografii Jana Pawła II w Muzeum Narodowym

Ponad 300 unikatowych, w większości nigdy nie publikowanych fotografii, przedstawiających papieża Jana Pawła II na przestrzeni całego pontyfikatu można oglądać na wystawie „Pielgrzym Tysiąclecia” w d. Pałacu Biskupów Krakowskich – oddziale Muzeum Narodowego w Kielcach.

Ekspozycja, której zwiedzanie jest bezpłatne, została udostępniona zwiedzającym 3 czerwca. Organizatorem wystawy jest wojewoda świętokrzyski oraz kieleckie muzeum.

Jak podkreśla wojewoda Agata Wojtyszek, przedsięwzięcie jest odpowiedzią na apel o aktywne włączenie się w przygotowanie do obchodów przypadającej w 2020 r. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża, jaki w marcu skierował do władz państwowych i samorządowych, były metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz.

Na wystawę składa się ponad trzysta, w zdecydowanej większości nigdy nie publikowanych fotografii przedstawiających Jana Pawła II, pochodzących ze zbiorów serwisu fotograficznego oficjalnego dziennika Stolicy Apostolskiej „L’Osservatore Romano”.

Ekspozycję podzielono na 21 działów, dokumentujących wydarzenia począwszy od momentu wyboru Karola Wojtyły na papieża w 1978 r., poprzez pielgrzymki do najdalszych zakątków świata, spotkania z wiernymi i wyznawcami innych religii, spotkania z dziećmi i młodzieżą, górskie wędrówki, oficjalne wizyty głów państw i przywódców czy obchody Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa, po ostatnie chwile życia zmarłego w 2005 r. papieża. Dwa ostatnie działy uzupełniono zdjęciami z pogrzebu Jana Pawła II oraz fotografiami przedstawiającymi świat pogrążony w żałobie po jego śmierci. Szczególnym działem jest cykl poświęcony pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski.

Jak wyjaśnia właściciel ekspozycji Jerzy Michalski, pomysł powstania wystawy pojawił się w 1996 r.

„Rok później dzięki pomocy ks. kard. Dziwisza (ówczesnego sekretarza i kapelana Jana Pawła II) udało się nam spotkać w Watykanie z Ojcem Świętym i zaproponować ideę powstania takiej wystawy. Jan Paweł II zaakceptował tę ideę, ale pod jednym warunkiem – mówił, że chciałby, aby wystawa pokazywała człowieka, który został papieżem, a nie papieża. I tak jest skonstruowana” – opisuje Michalski.

Powołano komisję, która ze zbiorów watykańskiej gazety wybierała fotografie na potrzeby ekspozycji.

„Wszystkie te zdjęcia, jak i podział wystawy na działy, osobiście akceptował Jan Paweł II. Czyli możemy powiedzieć, że ta wystawa to jest obraz papieża, jaki chciał przekazać potomnym” – ocenia Michalski.

„Te zdjęcia w 80 proc. są fotografiami, które nigdy nie były publikowane. Bardzo wiele z nich, to jedyne niepowtarzalne egzemplarze” – mówi Michalski.

Jak podkreślają organizatorzy, ekspozycja jest skierowana głównie do młodzieży, tym bardziej – ocenia Michalski – iż często wielu młodych ludzie w Polsce o papieżu-Polaku wie dużo mniej, niż ich rówieśnicy z Włoch czy Meksyku.

„Chcemy, żeby zwiedzający zapamiętali tę wystawę jako pokazanie pewnej drogi i człowieka oraz wielkości tego człowieka” – zaznacza Michalski.

Wystawie towarzyszy ilustracja dźwiękowa – Jan Paweł II sam nagrał komentarz do ekspozycji; wybrał też fragmenty swoich homilii i poezji, które będzie można usłyszeć w czasie oglądania fotografii.

Wystawa „Pielgrzym Tysiąclecia” była do tej pory pokazywana w Łodzi, Gdańsku i w Gnieźnie. Honorowy patronat nad ekspozycją sprawuje minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Wystawę w Kielcach będzie można oglądać do 2 lipca.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl