KEP m.in. o ubóstwie i przygotowaniach do rocznicy chrztu Polski

Księża Biskupi na zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski pochylili się nad problemem ubóstwa w Polsce. Kościół we wspieraniu najuboższych może zrobić bardzo wiele, ale nie może zastąpić w tym państwa – podkreślał, przewodniczący KEP ks. abp Stanisław Gądecki.

Księża Biskupi na dwudniowym zebraniu wysłuchali referatów profesorów zajmujących się problemem ubóstwa w Polsce. Nie dotyczy ono jednak tylko kondycji materialnej, ale także moralnej i duchowej. Ubóstwo stygmatyzuje i marginalizuje. Prowadzi do wykluczenia.

– Tak bardzo to ubóstwo się nie zwiększa, natomiast pogłębia się. Dlatego, że są też dzisiaj inne formy ubóstwa np. bezrobotni. Cierpi na tym nie tylko bezrobotny, ale cierpi cała rodzina – mówił ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.

Dlatego księża Biskupi są bardzo zaniepokojeni biedą, która dotyka polskie rodziny, szczególnie te wielodzietne.

– Ta ekskluzja, to wykluczenie, które powoduje ubóstwo, potrzebuje różnego rodzaju pomocy. Ta pomoc kościelna nie może zastępować pomocy państwowej – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki.

Ze szczególną troską nad losem biednych pochyla się Caritas Polska, która w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia działalności. Caritas prowadzi ponad dziewięćset placówek w całej Polsce – m.in. noclegownie, jadłodajnie, domy samotnej matki, świetlice, hospicja i okna życia. Rocznie Caritas wydaje ponad 1 mln 800 tysięcy posiłków. Zimą zapewnia siedem tysięcy miejsc noclegowy dla bezdomnych. Ogromnym zapleczem Caritas Polska jest 100 tysięcy wolontariuszy. Caritas dba także o formację duchową swoich podopiecznych.

– Często jest tak, że przyczyna tego ubóstwa zaczyna się od momentu utracenia fundamentów wiary, wartości. Potem, kiedy się te fundamenty odbuduje, często człowiek jest w stanie sam z tego ubóstwa wyjść – zwrócił uwagę ks. dr Marian Subocz.

Działania miłosierdzia potrzebują cały czas jeszcze większego zaangażowania wszystkich wiernych.

– To, co jest robione do tej pory jest dobre i pożyteczne, ale trzeba starać się o więcej. Trzeba szukać czegoś więcej – podkreślił ks. abp Stanisław Gądecki.

Księża Biskupi zajęli się także tematem przygotowań do 1050 rocznicy Chrztu Polski oraz do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku. Zachęcili również wszystkich wiernych do czynnego uczestnictwa w IV Krajowym Kongresie Misyjnym, który rozpocznie się 12 maja w Warszawie.

– Ten Kongres ma ogromny wymiar misyjny, o czym przypomina nam Papież Franciszek. Wystarcz dodać, że Polscy misjonarze i misjonarki pracują w 97 krajach świata – zaznaczył ks. bp Artur Miziński.

Księża Biskupi wybrali też nowego moderatora generalnego Ruchu Światło- Życie – ks. Marka Sędka z diecezji Warszawsko-Praskiej.

Zakończyła się także kadencja rzecznika prasowego KEP ks. Józefa Klocha. Nowym Rzecznikiem Prasowym Konferencji Episkopatu Polski został ks. profesor Pawel Rytel-Andrianik z diecezji drohiczyńskiej. Jest on biblistą i poliglotą. Posługuje się 16 językami obcymi. Wykłada na Papieskim  Uniwersytecie Świętego Krzyża w Rzymie oraz WSKSiM w Toruniu.

Zajmuje się także dokumentowaniem historii pomocy, jakiej Polacy udzielali Żydom w czasie okupacji Niemieckiej.

Komunikat z 369. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski [czytaj]

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl