KE zarekomendowała liberalizację ruchu wizowego m.in. z Ukrainą

Komisja Europejska zarekomendowała w piątek zniesienie wiz do Unii Europejskiej dla obywateli Ukrainy i Gruzji – poinformował szef KE Jean-Claude Juncker. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą państwa członkowskie.

Po zakończeniu szczytu UE w Brukseli Juncker powiedział, że Komisja rano zaproponowała Radzie UE podjęcie „pilnych decyzji w kwestii liberalizacji wizowej”. KE „przyjęła pozytywne stanowisko o liberalizacji wizowej z Ukrainą, Gruzją i Kosowem” – dodał. Ten ostatni kraj ma jednak do wypełnienia jeszcze dodatkowe wymogi. Jeśli je wypełni, KE zaproponuje zniesienie wiz dla niego.

Decyzja w sprawie swobodnego podróżowania do UE na okres mniej niż trzech miesięcy jest od wielu miesięcy wyczekiwana przez te trzy kraje. KE poinformowała, że po pozytywnej ocenie przedstawi na początku 2016 r. propozycję legislacyjną w tej sprawie dla państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego. Zniesienie obowiązku wizowego ma dotyczyć posiadaczy paszportów biometrycznych.

Możliwość podróżowania bez wiz ma dotyczyć wszystkich krajów UE z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nadal konieczne będzie wyrobienie dokumentu wizowego na pobyty półroczne, niezależnie od tego, czy są one turystyczne, biznesowe czy związane z odwiedzinami u rodziny.

Ukraina i Gruzja wywiązały się z wszelkich wymogów UE, by ich obywatele mogli cieszyć się możliwością podróżowania bez wiz. Chodzi o wprowadzenie paszportów biometrycznych, poprawę ochrony granic, walkę z korupcją, zorganizowaną przestępczością i terroryzmem, a także współpracę policyjną z UE.

Unijny komisarz ds. wewnętrznych Dimitris Awramopulos gratulował w piątek Gruzji i Ukrainie pracy, która umożliwiła im postęp w tej sprawie. „Ciężka praca się opłaciła. Teraz trzeba utrzymywać wszystkie standardy” – oświadczył w komunikacie.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko na Twitterze napisał, że KE „potwierdziła wypełnienie przez Ukrainę wszystkich kryteriów Planu działań na rzecz liberalizacji wizowej”.

W listopadzie parlament ukraiński przyjął po wielu kontrowersjach ustawy będące warunkiem zniesienia przez UE wiz dla obywateli tego kraju. Spory budziły przede wszystkim poprawki do kodeksu pracy, zakazujące dyskryminacji m.in. ze względu na orientację seksualną.

Decyzję o zniesieniu obowiązku wizowego podejmą kraje UE oraz Parlament Europejski, po pozytywnej rekomendacji Komisji Europejskiej o wdrażaniu planu działań na rzecz liberalizacji wizowej.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl