KE obniża prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski

Wzrost gospodarczy w Polsce spadnie z 3 proc. w tym roku do 2,8 proc. w przyszłym – przewiduje w swoich prognozach KE. Do słabszego rozwoju przyczyniają się nienajlepsza sytuacja w strefie euro oraz napięcia za wschodnią granicą.

Jeszcze w maju br. Komisja przewidywała, że polskie PKB wzrośnie. Najnowsze prognozy nie są jednak optymistyczne.

Recesja w strefie euro i deflacja spowodują problemy gospodarcze, które można było przewidzieć już wcześniej – mówi Janusz Szewczak, analityk gospodarczy.

Te zjawiska są dzisiaj bardzo wyraźne. Wpływają one bardzo negatywnie na polską gospodarkę. Pamiętajmy, że polska gospodarka i resztki polskiego przemysłu, właściwie są podłączone pod gospodarkę niemiecką. Jeśli tam maleją zamówienia gospodarcze, przemysłowe, eksportowe to oczywiście wpływa to natychmiast na sytuację polskich przedsiębiorstw. Jest także Wschód – spadek eksportu w związku z kryzysem ukraińskim, słabnącym rublem, hrywną – to wszystko ma swoje znaczenie i będzie negatywnie oddziaływać na koniunkturę gospodarczą w Polsce. Zarówno na produkcję przemysłową jak i na wyniki finansowe – powiedział Janusz Szewczak.

KE spodziewa się utrzymania konsumpcji prywatnej oraz dalszej poprawy na rynku pracy. Bezrobocie liczone metodologią unijną, różną od stosowanej przez GUS, ma wynieść w tym roku 9,5 proc., a w przyszłym roku 9,3 proc. W 2016 r. stopa bezrobocia ma spaść w Polsce do 8,8 proc.

W raporcie wskazano, że ożywienie w kredytach połączone ze spadkiem kosztów finansowania powinno przynieść wsparcie dla inwestycji prywatnych. Publiczne inwestycje mają nabrać tempa w 2015 r. po tym, jak zaczną być wdrażane projekty z nowej perspektywy finansowej UE.

KE przewiduje też stopniową poprawę sytuacji finansów państwa. Deficyt sektora finansów publicznych ma się obniżyć z 3,4 proc. PKB w 2014 r. do 2,9 proc. PKB w 2015 r. i do 2,8 proc. PKB w 2016 r.

Spadek deficytu w 2014 r. autorzy przypisują głównie poprawie aktywności gospodarczej oraz lepszym od oczekiwań dochodom podatkowym. W 2015 r. deficyt ma się obniżyć dzięki wzrostowi gospodarczemu. Z szacunków KE wynika, że poziom długu publicznego utrzyma się na poziomie powyżej 50 proc. PKB.


RIRM/TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl