KE nie skierowała wniosku przeciwko Polsce do TSUE

Gra na zwłokę, taktyka pozorów, a może czysta chęć „grillowania” Polski na arenie międzynarodowej? Unijni komisarze mieli się w środę zająć skierowaniem do Trybunału Sprawiedliwości UE skargi przeciwko Polsce. Decyzja jednak nie zapadła.

Komisja Europejska nie podjęła w środę decyzji ws. skierowania pozwu do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Polsce w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. Skargę przygotował wiceszef Komisji Frans Timmermans, który powtarza jak mantrę, że przeraża go sytuacja w Polsce.

Nie mam dla was dobrej wiadomości. Od poprzedniego wysłuchania ws. Polski wzrosły obawy Komisji Europejskiej. Uważam, że sytuacja w Polsce nie uległa zmianie. Rząd nie przedstawił żadnych propozycji pod względem zgodności z tym, co na stole przedłożyła Komisja – powiedział Frans Timmermans.

Na pozew przeciwko Polsce z niecierpliwością czeka totalna opozycja.

W interesie obywateli polskich jest niezależny wymiar sprawiedliwości, żeby w zderzeniu z władzą obywatel mógł się czuć bezpiecznie, że dostał sprawiedliwy wyrok – wskazał Adam Szłapka, poseł Nowoczesnej.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości nie zamierza ulegać eurokratom, tłumacząc, że Polska jest suwerennym krajem, który może stanowić własne prawo – zaznaczył poseł Zbigniew Gryglas.

W traktatach nie jest zapisany jakiś modelowy wzór europejski kształtu wymiaru sprawiedliwości. Każdy kraj suwerennie kształtuje ten model. Polska także ma prawo do jego kształtowania – zwrócił uwagę polityk.

Wiceszef polskiego MSZ Konrad Szymański podkreślił, że Polska szanowała i szanuje prawo Unii Europejskiej.

Bardziej niż słowa przemawiają fakty. Polska, a w szczególności ten gabinet, w ostatnich latach poprawiła wskaźniki stosowania implementacji prawa unijnego do prawa krajowego. Myślę, że to jest bardzo ważny wskaźnik. On pokazuje, jaki mamy naprawdę stosunek do wiążących reguł UE – powiedział Konrad Szymański.

Tymczasem Fransowi Timmermansowi wyjaśnienia strony polskiej nie przypadły do gustu.

Mam nadzieję, że polski rząd szybko zadeklaruje, że Polska będzie kontynuowała wykonywanie wszystkich wyroków Trybunału Sprawiedliwości UE – dodał Frans Timmermans.

Polski rząd jest otwarty na dialog zarówno z Komisją Europejską, jak i Radą Unii Europejskiej. Nie ucieka od tematu reformy sądownictwa także w kraju. W środę premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prof. Małgorzatą Gersdorf, która nadal utrzymuje, że jest Pierwszym Prezesem Sądu Najwyższego, mimo że zgodnie z obowiązującymi przepisami jej kadencja wygasła.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl