„Kaźń Profesorów Lwowskich” – wystawa w PE

Na Esplanadzie Solidarności przed Parlamentem Europejskim w Brukseli otwarto we wtorek wystawę przypominającą o zamordowaniu przez Niemców w 1941 r. Polaków wykładających na uczelniach wyższych we Lwowie.

Przygotowana przez IPN ekspozycja zatytułowana „Kaźń Profesorów Lwowskich” poświęcona jest wydarzeniom z lipca 1941 r., do których doszło na Wzgórzach Wuleckich. Hitlerowcy rozstrzelali tam 25 profesorów lwowskich wyższych uczelni oraz członków ich rodzin, przyjaciół i znajomych.

Na wystawę składają się stylizowane na marmurowe bloki, na których umieszczono zdjęcia zamordowanych i ich biogramy w językach polskim, ukraińskim, angielskim i niemieckim. Całość otoczona została fotografiami i informacjami o Lwowie, Galicji, a także mordowaniu polskich elit.

Tak się dzieje, że te ziemie, które odpadły od Rzeczypospolitej, zabierają ze sobą również po części pamięć” – powiedział dziennikarzom w Brukseli europoseł PiS Ryszard Legutko odpowiadający za sprowadzenie wystawy do belgijskiej stolicy.

Jak zaznaczył, dlatego o wydarzeniach tych należy pamiętać i przypominać również poza Polską. Może również tu, w Brukseli, w tym świecie, który jest coraz bardziej przysłonięty mgłą ideologiczną – mówił polityk.

Aresztowani przez Niemców naukowcy byli pracownikami trzech lwowskich uczelni: Uniwersytetu Jana Kazimierza, Politechniki Lwowskiej oraz Akademii Medycyny Weterynaryjnej. Od niemieckich kul zginął wówczas m.in. Tadeusz Boy-Żeleński.

Zamordowani Polacy nie doczekali się godnego pochówku. W październiku 1943 r. ich zwłoki zostały odkopane, a następnie spalone w pobliskim Lesie Krzywczyckim, przez co ślady zbrodni uległy zatarciu.

Sprawców zbrodni nie udało się osądzić, choć była ona m.in. przedmiotem obrad Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w 1946 r. w Norymberdze.

W 2003 r. za sprawą pionu śledczego IPN w Rzeszowie ponownie zaczęto szukać winnych egzekucji Polaków. Pojawiły się nowe dowody – dokumentacja przekazana w 2001 r. do Archiwum Akt Nowych przez Władysława Żeleńskiego, bratanka Tadeusza Boya-Żeleńskiego. W 2007 r. śledztwo po raz kolejny umorzono.

W lipcu 2011 r. na Wzgórzach Wuleckich odsłonięto pomnik profesorów zamordowanych w 1941 r. przez Niemców. Monument powstał z inicjatywy władz Wrocławia i Lwowa.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl