fot. mojegizycko.pl

Kaziuki wileńskie i ogólnopolski zjazd Kazimierzy w marcu w Świdwinie

W Świdwinie organizowane są jedynie w regionie Kaziuki wileńskie, które tradycyjnie – w imieniny Kazimierza, patrona Litwy – odbędą się w tym mieście już po raz 26. jarmarkowi towarzyszyć będzie IX Ogólnopolski Zjazd Kazimierzy. Do końca lutego trwają zapisy.

XXVI Kaziuki wileńskie w Świdwinie (woj. zachodniopomorskie), jedyne takie w regionie, odbędą się w dniach 2-4 marca 2018 r. W pierwszym dniu planowany jest również IX Ogólnopolski Zjazd Kazimierzy. Głównym organizatorem obu imprez jest świdwiński oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i byłych Kresów Wschodnich.

Jak poinformował organizator, rzemieślnicy, kupcy, rękodzielnicy i twórcy ludowi zainteresowani nieodpłatnym zajęciem stołu do handlu w hali targowej na zgłoszenie mają czas do końca lutego. To też ostateczny termin dla chętnych do udziału w zjeździe Kazimierzy. Zgłoszenia przyjmuje Świdwiński Ośrodek Kultury.

Handel możliwy będzie również wzdłuż ul. 1 Maja, jednak tylko dla tych, którzy dysponować będą własnym stołem.

2 i 3 marca jarmark wileński rozpoczynać się będzie o godz. 8.00 rano. Nie zabraknie na nim tradycyjnych obwarzanków, piernikowych serc, przysmaków kuchni wileńskiej oraz oryginalnych palm wielkanocnych i plecionych koszy.

„2 marca oficjalnie rozpoczniemy Kaziuki na hali targowej o godz. 10.00. Zaśpiewa zespół ludowy +Leszczyna+ z Pęczerzyna. Swoje występy będą miały też m.in. przedszkolaki ze Świdwina i Bierzwnicy” – powiedziała PAP prezes TMWibKW w Świdwinie Anna Teresińska.

Teresińska dodała, że Kazimierze, imiennicy patrona Litwy, po powitaniu na hali targowej spotkają się na dziedzińcu zamku na turnieju łuczniczym (ok. godz. 12.30).

„Później będzie wspólne biesiadowanie i recital Marty Kruczkowskiej” – zapewniła prezes Anna Towarzystwa.

3 marca podczas jarmarku wystąpią zespoły ludowe m.in. z: Wierzchowa, Turowa, Choszczna i Mścic. Tym najbardziej oczekiwanym jest polski zespół „Zgoda” z Litwy, który ma zaprezentować się w południe, a potem o godz. 15.00 w sali widowiskowej w zamku (wstęp bezpłatny).

4 marca o godz. 12.00 w kościele pw. św. Michała odprawiona zostanie Msza św. w intencji Polaków na Wileńszczyźnie i kresowian na ziemi świdwińskiej.

Tradycja jarmarku wileńskiego, który jest wizytówką sztuki ludowej Wileńszczyzny, sięga czterech stuleci. Obchody rozpoczynały się 4 marca, w dniu św. Kazimierza, patrona Litwy, który został kanonizowany w 1602 r. Stragany tradycyjnie pełne są wyrobów ceramicznych, kutych, tkanych i plecionych. Kupić można obwarzanki sprzedawane na sznurach, pierniki w kształcie serc czy domowy chleb. Nie ma jarmarku bez palm wileńskich i muzyki kapel ludowych.

PAP/RIRM

drukuj