Kazachstan będzie członkiem Światowej Organizacji Handlu

Po 19 latach Kazachstan zakończył uzgodnienia ws. przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu i w tym roku stanie się 162. jej członkiem.  Dla tego azjatyckiego kraju przynależność do WTO wiąże się z dostępem do rynku m.in. towarów rolnych.

Kazachstan złożył dokumenty aplikacyjne w styczniu 1996 r. Warunki jego przystąpienia do WTO zostały sfinalizowane podczas spotkania grupy roboczej 10 czerwca br. Kwestie sporne dotyczyły szeregu zmian taryfowych ze względu na członkostwo Kazachstanu w Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej – informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA).

Organizacja ta (EUG) powstała z inicjatywy Rosji. Powołana do życia 29 maja 2014 roku przez trzy państwa założycielskie: Białoruś, Kazachstan i Rosję. Do unii dołączyły także Armenia (10 października 2014 r.) i Kirgistan (23 grudnia 2014 r.). Między jego członkami nie ma kontroli granicznej, a stawki celne zostały w większości ujednolicone.

W 2014 r. obroty handlowe Kazachstanu z Rosją spadły o blisko 20 proc. Dewaluacja rubla spowodowała poważne potanienie rosyjskich towarów na kazachskim rynku, co jest niekorzystne dla kazachskich producentów, którzy nie mogą konkurować z tanimi produktami. Chodzi m.in. o produkty naftowe, samochody i części samochodowe, materiały budowlane, drób i jajka, makarony, słodycze itp.

Projekt akcesyjny został oficjalnie zatwierdzony 22 czerwca br. w Genewie, a następnie przekazany do Rady Generalnej do formalnego przyjęcia przez wszystkich 161 członków WTO.

Dla Kazachstanu przystąpienie do Światowej Organizacji Handlu wiąże się z dostępem do rynku towarów rolnych, wsparciem krajowego rolnictwa, środków sanitarnych i fitosanitarnych. Po przystąpieniu do WTO i wprowadzeniu m.in. wspólnych taryf celnych, ułatwiona będzie współpraca międzynarodowa z Kazachstanem w sektorze rolnictwa.

Jak podała FAMMU/ FAPA, Kazachstan otworzy dwa kontyngenty taryfowe, tj. na import mięsa wołowego oraz drobiu. Stawka celna w ramach tych kontyngentów wyniesie 15 proc.

Prezydent Kazachstanu Nursułtan Nazarbajew komentując zakończenie negocjacji nazwał to wydarzenie „historycznym”.

Kazachstan jest czwartym partnerem handlowym Polski wśród krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. W 2014 r. był on 41. partnerem handlowym Polski pod względem wielkości polskiego eksportu i 25. partnerem pod względem wielkości polskiego importu.

W biegłym roku do Kazachstanu eksportowały 1444 polskie firmy. Obroty handlowe wyniosły 2 mld 229 mln dolarów, czyli były o prawie 100 proc. wyższe niż rok wcześniej. Polska eksportuje tam artykuły rolno-spożywcze, wartość wywozu w u.br. wyniosła 100,7 mln USD. Największe znaczenie mają dostawy: jabłek, mleka i śmietany, cukru, przetworów spożywczych, warzyw przetworzonych, serów i twarogów oraz mięsa wołowego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl