Katowice: Uczestnicy szczytu klimatycznego COP24 rozmawiają nt. kształtu globalnego porozumienia klimatycznego

W Katowicach trwają negocjacje nad ostatecznym kształtem globalnego porozumienia klimatycznego. Te negocjacje mają przynieść przełom.

– Szczyt w Katowicach to nasza ostatnia okazja do powstrzymania niekontrolowanych zmian klimatycznych. Nie możemy zmarnować tej szansy. To byłoby samobójstwem – mówił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

O oczekiwaniach Polski w trakcie ostatniego etapu – obrad wysokiego szczebla – mówił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

– Świat potrzebuje pakietu z Katowic, aby skutecznie zahamować wzrost temperatury i zbudować neutralny klimatycznie świat zgodnie z wizją porozumienia paryskiego – wskazał Henryk Kowalczyk.

Umowa, w myśl której wszystkie państwa podejmą działania na rzecz klimatu, zacznie obowiązywać od 2020 roku. W Katowicach ma powstać tzw. księga reguł – tłumaczył wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

– Chodzi o to, żeby znalazły się w niej te wszystkie zapisy, które sprawią, że wszystkie strony znajdą się w tym procesie i będą miały takie poczucie, że ich interesy zostały zabezpieczone – wyjaśnił Sławomir Mazurek.

Globalne porozumienie ma być odpowiedzią na współczesne problemy świata – dodał Kazimierz Grajcarek z Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Polityka klimatyczna trwa już 25 lat, nawet 26, a nic się nie zmieniło. Państwa mówią o ogromnych kosztach, jakie poniosły, bo rzeczywiście poniosły, ale przecież klimat się nie poprawił – zwrócił uwagę Kazimierz Grajcarek.

Dlatego potrzebne jest nowe porozumienie po protokole z Kioto. W toczących się negocjacjach państwa – angażując się na rzecz klimatu – nie mogą zrezygnować ze swoich interesów gospodarczych – podkreślił poseł PiS Maciej Małecki.

– Prace na rzecz redukcji szkodliwych substancji w Polsce powinny przebiegać zgodnie z naszą specyfiką; w taki sposób, aby nie uderzyć w polską gospodarkę – zaznaczył Maciej Małecki.

Jesteśmy na dobrej drodze do kompromisu – podkreślił wiceminister środowiska Sławomir Mazurek.

– Cały czas w tym procesie zbliżamy nasze stanowiska – wskazał Sławomir Mazurek.

W globalnej dyskusji o przyszłości polityki klimatycznej Polska jest bardzo aktywna. To z inicjatywy polskiej prezydencji w trakcie COP24 przyjęto trzy deklaracje: o elektromobilności, sprawiedliwej transformacji oraz – tę najnowszą – o lasach.

– Mamy nadzieję, że deklaracja leśna przyczyni się do tego, że potencjał, jakim są Polskie Lasy Państwowe, zostanie uruchomiony do tego, żeby szybciej, taniej i jeszcze efektywniej dążyć do neutralności klimatycznej, tworzyć miejsca pracy – powiedział Sławomir Mazurek.

Pod deklaracją leśną podpisało się sześćdziesiąt państw. Dziewięć odmówiło.

Sukces w Katowicach będzie sukcesem Polski. Po kilkunastu dniach zbliżamy się do końca szczytu klimatycznego. Negocjacje wciąż trwają.

Szymon Kozupa/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl