„Katolicy i Prawo: szanse i zagrożenia”

W WSKSiM trwa VI Międzynarodowy  Kongres. W toruńskiej uczelni goszczą prelegenci z całego świata m.in. z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki,  i Azji.

Drugi dzień kongresu rozpocznie się Mszą św. o godz. 9.00. Następnie od godz. 10.00 odbędzie się kolejna część wykładowa. Referaty wygłoszą m.in. dr Maria Teresa Enriquez Gomez, Universidad Panamericana, Wydział Filozofii w Meksyku oraz prof. Patricia Santos Rodriguez, Universidad San Pablo w Madrycie.

Honorowym gościem spotkania jest JEm ks. kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego z Watykanu. Podczas wczorajszego wykładu mówił o specyfice prawa kanonicznego i jego odmienności w stosunku do ustawodawstwa państwowego.

Powiedział, że żywotnym fundamentem prawa kościelnego jest Pismo Święte, objawienie i magisterium Kościoła. Wskazał m.in. na aspekt antropologiczny prawa kanonicznego.

– Podczas gdy prawodawstwa państwowe mają na uwadze człowieka w jego wymiarze ziemskim, tzn. zasadniczo od poczęcia aż do śmierci, prawo kanoniczne ma na względzie osobę ludzką w wymiarze wiecznym. Innymi słowy, dla ustawodawcy kościelnego życie tutaj na ziemi jest tylko małą cząstką istnienia człowieka. Należy się zatroszczyć o jego dobro, zwłaszcza w perspektywie wiecznej. Prawo jest oczywiście w służbie człowiekowi – mówił ks. kardynał.

Prelegent zwrócił również uwagę na specyfikę rozumienia pojęcia „sprawiedliwość” w świetle prawa kanonicznego. Powiedział, że sprawiedliwe w odniesieniu do ludzi jest to, co chce Bóg, ponieważ on jest mądrością i miłością, a więc sprawiedliwość to przestrzeganie Bożego prawa.

Wykład wygłosił także prof. Michael Quinlan z Australii, który mówił o tym, w jaki sposób tamtejsze prawo jest i może być używane do promowania lub szkodzenia wierze katolickiej i jej wartościom. Na przykładzie historii rozwoju prawa aborcyjnego w Nowej Południowej Walli profesor pokazał wpływ moralnego stanowiska sędziów na interpretację tego prawa.

– Ogólnie rzecz biorąc nastąpiła stopniowa liberalizacja prawa aborcyjnego. Zaczęło się od całkowitego zakazu aborcji. Dopuszczano jedynie możliwość aborcji w przypadku fizycznego zagrożenia życia matki. Skończyło się na refundowaniu aborcji i na jej dostępności na życzenie – mówił naukowiec.

Z kolei poseł prof. Krystyna Pawłowicz poruszyła temat: „Prawo – obszar walki z Polskim Kościołem”. W wykładzie parlamentarzystka PiS wskazała, że premier Donald Tusk i prezydent Bronisław Komorowski przewodzą działaniom, których celem jest doprowadzenie do upadku Kościoła w Polsce.

Poseł zaznaczyła, że walka z Kościołem odbywa się bez legitymacji wyborców, ponieważ PO, PSL i pozostałe partie lewackie nie zapowiadały w programach wyborczych takiej walki. Profesor wskazała, że forsowany przez rząd pomysł zniesienia Funduszu Kościelnego i przygotowanie w to miejsce ustawy o odpisie procentowym od podatku narusza konstytucję.

Kongres poprzedziła wczoraj Msza św., której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił ks. kard. Zenon Grocholewski. W homilii zachęcał do życia wiarą i brania za to odpowiedzialności, wzorem błogosławionego Ojca św. Jana Pawła II.

Dwudniowe spotkanie zostało zorganizowane przez WSKSiM przy współpracy z katedrą filozofii kultury KUL.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl