Drakońskie kary za błędy w zeznaniach podatkowych

Drakońskie kary za błędy w zeznaniach podatkowych – to nowy pomysł Ministerstwa Finansów na poprawę ściągalności podatków. Za pomyłkę na niekorzyść fiskusa firmy będą płacić odsetki w wysokości nawet 200 proc. stawki. Przedsiębiorcy mówią krótko – to nowy etap dokręcania śruby przez rząd.

Cel nowych przepisów to zachęta do uczciwego rozliczania się z należności wobec fiskusa – tak planowane zmiany tłumaczy Ministerstwo Finansów. Od 2015 r. mają obowiązywać nowe reguły. Uczciwi podatnicy, którzy wykrywając w swoich rozliczeniach niezgodności, zwrócą podatek i zapłacą fiskusowi 50 proc. stawki podstawowej. Warunkiem jest termin: trzeba będzie to z robić w ciągu pół roku od złożenia deklaracji, a zaległość musi być niezwłocznie uregulowana. Jeśli natomiast to fiskus wykryje nieprawidłowości u podatników VAT, akcyzy i dłużników celnych, czekają ich drakońskie kary.

– Państwo posuwa się do kolejnych etapów terroru fiskalnego. Odpowiedziom na terror i ucisk jest szukanie innych „podziemnych” rozwiązań.  Na pewno nie świadczy to o dobrej  kondycji państwa, o dobrej kondycji finansów – zauważa jeden z lubelskich przedsiębiorców.

I rzeczywiście, wprowadzenie ogromnych odsetek karnych to kolejny sprytny pomysł resortu finansów na poprawę kondycji budżetu. Z ministerialnych wyliczeń wynika, że dzięki zastosowaniu 200% stawki, do budżetu w 2015 r. wpłynie dodatkowo miliard złotych.

– Jest takie powiedzenie: nawet najbardziej liberalny i dobry rząd jest zdolny do wszystkiego, jak zabraknie mu pieniędzy – jak powiedział Tocqueville. I właśnie w Polsce ten scenariusz jest realizowany – komentuje Cezary Kaźmierczak ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Tą drogą daleko nie zajdziemy, tym bardziej, że przedsiębiorców i tak już dławi spowolnienie gospodarcze – przekonuje prof. Andrzej Kaźmierczak – członek Rady Polityki Pieniężnej.

– Ciągle wymyśla się nowe formy obciążeń podatkowych, a tu przydałoby się teraz obniżenie podatków – zwłaszcza tych obciążających gospodarstwa domowe, po to, żeby zwiększyć ich realną silę nabywczą, po to żeby więcej kupowali w okresie spowolnienia gospodarczego – tłumaczy profesor.

Przedsiębiorcy od dawna domagają się zmniejszenia obciążeń i uproszczenia systemu podatkowego, polski rząd wydaje się być jednak na to głuchy – wskazuje Andrzej Sadowski, ekonomista Centrum im. Adama Smitha.

– Stąd zamiast przyjąć dyrektywy europejskie, bo są one korzystne dla polskich podatników, mamy zamiast tego przyjmowanie coraz bardziej represyjnych przepisów podatkowych i kar dla przedsiębiorców. Nie da się systemu VAT ogarnąć, stąd zamiast go uprościć, proponuje się kary – zauważa Andrzej Sadowski, ekonomista Centrum im. Adama Smitha.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl