fot. o Józef Wcisło OMI

Kanada: wyruszyła 35. Piesza Polonijna Pielgrzymka do Sanktuarium w Midland

W poniedziałek, 7 sierpnia, wyruszyła 35. Piesza Polonijna Pielgrzymka do Sanktuarium Pierwszych Męczenników Kanadyjskich w Midland, w Kanadzie. Pielgrzymkę  rozpoczęła Msza św. o. godz. 9.00 przy kościele św. Patryka w Brampton – Caledon, 11873 The Gore Rd.

Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił o. Janusz Błażejak OMI, Przewodniczący Konferencji Księży Polonijnych na Wschodnią Kanadę i proboszcz Parafii św. Maksymiliana Kolbe w Mississauga.

Kaznodzieja mówił o tradycji pielgrzymowania, której początki sięgają czasów Abrahama, który został wezwany, aby opuścić swoją ziemię rodzinną i wyruszyć w nieznane. Abraham wyruszył, bo całkowicie zaufał Bogu i to, co nieznane, było mu bliskie, dlatego że wiązało się z wiernością wezwaniu Boga. Także Jezus co roku udawał się na pielgrzymkę do Jerozolimy, na znak wierności tradycji biblijnej, która nakazywała każdemu pobożnemu Izraelicie pielgrzymowanie do miejsc świętych.

Mszę św. koncelebrowali: o. Wojciech Stangel OMI – kierownik duchowy pieszej pielgrzymki, dotychczasowy wikariusz w parafii św. Maksymiliana Kolbego, a od września wikariusz w parafii św. Eugeniusza w Brampton; ks. Sławomir Szwagrzyk z Yukon, o. Paweł Pilarczyk OMI – neoprezbiter i nowy wikariusz w parafii św. Maksymiliana Kolbego; ks. Jose Signorelli – Hiszpan, proboszcz parafii św. Augustyna z Canterbury w Toronto, a także jeden kapłan z Polski, który jest z wizytą w Toronto. Natomiast dwaj misjonarze oblaci: o. Józef  Wcisło OMI – rektor seminarium misjonarzy oblatów w Obrze i o. Roman Majewski OMI – misjonarz z Madagaskaru, spowiadali pielgrzymów.

W tym roku wyruszyło na pielgrzymi szlak ok. 400 osób. Jak zwykle – niektórzy na całą pielgrzymkę, inni na kilka dni. Są całe rodziny i pojedyncze osoby; tacy, którzy pielgrzymują od lat i tacy, którzy czynią to pierwszy raz. Warto odnotować, że po raz pierwszy do pielgrzymki polonijnej dołączyła się grupa z parafii św. Augustyna z Canterbury w Toronto, z jej proboszczem Jose, 3 siostrami zakonnymi i pewną liczbą wiernych świeckich.

Jak co roku wyruszyła też misjonarka Chrystusa Króla – s. Karolina Szymkowiak MChR z parafii św. Maksymiliana. Pielgrzymi mają profesjonalną opiekę obsługi technicznej, która troszczy się o bezpieczeństwo i logistykę pielgrzymów.

o. Józef Wcisło OMI/RIRM

drukuj