Kanada: W Toronto ruszyła 10. edycja Festiwalu Polskich Filmów „Ekran”

Pokazem specjalnym „Zimnej wojny” Pawła Pawlikowskiego rozpoczęła się w poniedziałek 10. edycja Festiwalu Polskich Filmów w Toronto „Ekran”. Na oficjalne otwarcie we wtorek zaplanowano pokaz wyprodukowanego w Kanadzie filmu “22 Chaser” Rafała Sokołowskiego.

Festiwal, zapoczątkowany 10 lat temu „niemal jako prywatna inicjatywa, odgrywa obecnie znacznie większą rolę w życiu kulturalnym Toronto” – powiedziała PAP jego dyrektorka, Marta Poźniakowska.

„Zaczynaliśmy od zaledwie kilkuset widzów i kilku pokazów w ciągu jednego weekendu. W tym roku spodziewamy się kilkutysięcznej widowni, a na nasz festiwal składa się 36 różnych filmów, w tym 18 pełnometrażowych” – dodała.

Po całym tygodniu pokazów w Toronto festiwal będzie miał jeszcze weekendową odsłonę w sąsiedniej Mississaudze, gdzie mieszka wielu Kanadyjczyków polskiego pochodzenia.

Wśród widowni przeważają mieszkający w Toronto Polacy, ale z roku na rok festiwal staje się bardziej różnorodny i przyciąga też Kanadyjczyków nieposiadających polskich korzeni, co jest m.in. zasługą współpracy z innymi organizacjami filmowymi, np. Festiwalem Filmów Żydowskich, a przede wszystkim z jakością prezentowanych obrazów – uważa Marta Poźniakowska.

„Na przykład nasz pierwszy film, <<Zimna wojna>> Pawlikowskiego, będzie miał wielką premierę w Nowym Jorku w grudniu, a już dziś można go zobaczyć w Toronto, bilety są wyprzedane” – podkreśliła.

Organizatorzy starają się zapraszać na festiwal twórców filmowych. Wśród gości zaproszonych z Polski jest reżyserka Olga Chajdas, prezentująca w Toronto swój pełnometrażowy debiut „Nina”. Obraz zdobył już Złoty Pazur w konkursie Inne Spojrzenie w ramach tegorocznego 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także nagrodę „VPRO Big Screen Award” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Rotterdamie.

Z „miejscowych” gości jest mieszkający w Toronto reżyser Rafał Sokołowski. Jego film, „22 Chaser”, to utrzymana w konwencji miejskiego westernu historia kierowcy lawety, świeżo upieczonego ojca, oraz tego, co się z nim dzieje, kiedy po przeprowadzce z małego miasta do Toronto powoli zatraca swoje ideały i zasady moralne. Jak powiedział PAP reżyser, jest to opowieść o świecie, w którym trzymanie się własnych zasad się nie opłaca, a nagradzani są „ludzie, którzy znajdują w nim ciemniejsze przejścia”.

Gościem festiwalu będzie również Monika Onoszko, nagrodzona w Gdyni autorka kostiumów do „Ułaskawienia” Jana Jakuba Kolskiego oraz pokazywanego razem z nim krótkiego metrażu Katarzyny Gondek „Deer Boy”. Monika Onoszko, wywodząca się z Łodzi była projektantka mody, obecnie mieszka i pracuje w Toronto.

Organizatorzy zaprosili także aktorów: Bożenę Stachurę, odtwórczynię roli Beaty Kondratiuk w filmie Janusza Kondratiuka „Jak pies z kotem”, oraz Arkadiusza Jakubika, występującego w dwóch pokazywanych podczas festiwalu filmach: „Cichej nocy” i „Najlepszym”.

Ponadto w programie festiwalowym znajdą się m.in. „Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w reżyserii Denisa Delicia, „Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej, „Powrót” Magdaleny Łazarkiewicz czy „Kamerdyner” Filipa Bajona. Na zakończenie festiwalu 11 listopada zaplanowano m.in. komedię Marka Koterskiego „7 uczuć”.

Dyrektorka festiwalu zwraca też uwagę na blok filmów krótkometrażowych i animowanych, którym „nie zawsze poświęca się tyle uwagi, co filmom pełnometrażowym, a które często okazują się jednym z ciekawszych punktów programu, jak to było w ubiegłym roku z filmem <<Vincent>>”. W tym roku jest wśród nich film „Na drodze” w reżyserii Bartosza Nowackiego, który również będzie gościem festiwalu.

„W ciągu 10 lat Festiwal Polskich Filmów w Toronto stał się jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Toronto” – pisze w informacji prasowej konsulat RP w Toronto, jeden z patronów imprezy.

Wsparcia festiwalowi udziela również m.in. Senat RP, Polski Instytut Filmowy i Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Dla uczczenia 100. rocznicy niepodległości Polski organizatorzy festiwalu planują kolejne wydarzenia filmowe pod koniec listopada. Jak poinformowała PAP Marta Poźniakowska, w dniach 24-26 listopada pokazanych zostanie siedem dzieł przedstawiających historię Polski, w tym filmy Andrzeja Wajdy, Jerzego Antczaka, Romana Polańskiego, Jana Komasy i Wojciecha Smarzowskiego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl