Kalisz. Uczczono pamięć o legionistach Piłsudskiego internowanych w 1917 r.

Droga do wolności prowadziła przez chwilowe ubezwłasnowolnienie; ograniczenie swobody nie oznaczało jednak bierności i marazmu, lecz intensywną aktywność umysłową, artystyczną, samokształceniową a także fizyczną – napisał do uczestników obchodów prezydent Andrzej Duda.

Uroczystości „100. rocznicy internowania legionistów Józefa Piłsudskiego w Szczypiornie Kalisz 1917-2017” odbyły się w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej (COSSW).

„To tu w Szczypiornie narodziła się pieśń o I Brygadzie i legenda Legionów, to tu, nie idąc na kompromisy, walczono do samego końca w sprawie odrodzenia niepodległej Rzeczpospolitej. Echo tamtych doświadczeń można usłyszeć w późniejszych słowach marszałka, że +być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo+. Paradoksalnie droga legionistów do wolności prowadziła przez chwilowe ubezwłasnowolnienie. Ograniczenie swobody nie oznaczało jednak bierności i marazmu, lecz intensywną aktywność umysłową, artystyczną, samokształceniową a także fizyczną” – napisał do uczestników uroczystości prezydent Andrzej Duda w liście, odczytanym przez sekretarza stanu w kancelarii prezydenta RP Andrzeja Derę.

Prezydent podkreślił, że w ten sposób Szczypiorno stało się kolebką piłki ręcznej.

„Uwięzieni żołnierze w sporcie znaleźli receptę na przymusową bezczynność. Dyscyplina uprawiana na boisku pomagała im zachować morale wojskowe. Dzięki temu zachowali zdrowie i siły, które były im potrzebne do dalszej walki i zwycięstwa w 1918 roku” – napisał.

Prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński powiedział, że po raz pierwszy trofeum rozgrywanego od czterech lat turnieju piłki ręcznej „Szczypiorno-Cup” będzie Puchar Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Mszę św. polową w intencji zmarłych i poległych Żołnierzy Legionów J. Piłsudskiego celebrował ksiądz biskup kaliski Edward Janiak. W homilii powiedział, że „ta uroczystość to jest dziękowanie za niepodległość, ale też dla młodych pokoleń to jest utrwalanie wartości, wyrosłych na gruncie poświęcenia żołnierzy, takich jak honor, wierność i solidarność”.

Ksiądz biskup podkreślił, że należy pamiętać też o kaliszanach, którzy 100 lat temu pośpieszyli legionistom z pomocą i zdali egzamin humanitarny.

„Pomagali chorym, głodnym i wycieńczonym żołnierzom” – powiedział.

W obchodach uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, kościelnych i mundurowych, harcerze, młodzież kaliskich szkół z pocztami sztandarowymi oraz kombatanci.

W COSSW przygotowano trzy wystawy: „Józef Piłsudski w Kaliszu”, „Obóz internowania legionistów” oraz „Tu rodziła się niepodległość”.

Pierwszych jeńców przywieziono do Szczypiorna 14 lipca 1917 r. Za drutami podkaliskiego wówczas obozu osadzono łącznie ok. 3,5 tys. osób. Józef Piłsudski wraz z Kazimierzem Sosnkowskim zostali uwięzieni w twierdzy w Magdeburgu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl