fot. wikipedia.org

K. Szczerski: W czerwcu spotkanie tzw. dziewiątki bukaresztańskiej w Warszawie

W czerwcu tego roku dojdzie w Warszawie do spotkania prezydentów tzw. dziewiątki bukaresztańskiej, czyli państw wschodniej flanki NATO – poinformował w piątek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Ma być to część międzynarodowych obchodów stulecia niepodległości.

O obchody przypadającego w tym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Szczerski był pytany na piątkowej konferencji w Warszawie.

Krzysztof Szczerski powiedział, że w czerwcu, na zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy do Polski przyjadą prezydenci tzw. dziewiątki bukaresztańskiej, czyli państw wschodniej flanki NATO (oprócz Polski to: Rumunia, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Czechy, Węgry i Bułgaria).

„Będziemy to spotkanie, które odbędzie się w czerwcu w Polsce, łączyć także z pewnym wymiarem międzynarodowym obchodów stulecia odzyskania niepodległości” – zaznaczył minister.

Zwrócił uwagę, że w tym roku różne swoje rocznice obchodzą także inne państwa naszego regionu.

„Chcemy też uniknąć takiej sytuacji, żebyśmy wzajemnie organizowali obchody swoich rocznic. To, że spotkają się prezydenci naszego regionu tutaj w Warszawie i będą wspólnie obchodzić stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, to będzie bardzo ważne wydarzenie także regionalne, międzynarodowe” – ocenił Krzysztof Szczerski.

Dwa tygodnie temu prezydent Andrzej Duda mówił, że spotkanie „dziewiątki bukaresztańskiej” zaplanowano w celu „koordynacji wysiłków zmierzających do dalszego wzmacniania bezpieczeństwa NATO”, tuż przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego, który odbędzie się w Brukseli.

„Zależy nam na kontynuacji militarnej obecności wojsk sojuszniczych na wschodniej flance, jako realnego wzmocnienia naszego potencjału odstraszania i obrony” – mówił prezydent 11 stycznia.

PAP/RIRM

drukuj