K. Radziwiłł: Powody do protestu rezydentów znikły

Mam wrażenie, że powody do protestu rezydentów w tej chwili po prostu znikły, jeśli w ogóle były – ocenił dzisiaj minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Przypomniał, że rząd przyjął projekt ustawy gwarantującej przeznaczenie do 2025 r. 6 proc. PKB na ochronę zdrowia.

Minister, który dzisiaj uczestniczył w otwarciu uniwersyteckiego Centrum Symulacji Medycznych w Olsztynie, był pytany przez dziennikarzy o ocenę możliwego scenariusza dalszych protestów rezydentów.

„Mam wrażenie, że naprawdę powody do protestu w tej chwili po prostu znikły, jeśli w ogóle były, bo dyskusja na temat konieczności zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w zasadzie dzisiaj – można powiedzieć – jest zakończona w tym sensie, że rząd przyjął projekt ustawy, która po raz pierwszy w historii Polski będzie gwarantować systematyczny, stopniowy, coroczny wzrost nakładów do 6 proc. końcowo” – powiedział Konstanty Radziwiłł.

W jego ocenie, można powiedzieć, że jest to postulat wszystkich, którzy cokolwiek mają do powiedzenia w systemie służby zdrowia, a przede wszystkim jest to kwestia interesu pacjentów.

„I po prostu w tej chwili przechodzimy do etapu, w którym będziemy to realizować” – dodał.

„Oczywiście można dyskutować na temat finansowania, w jaki sposób te pieniądze wydać. Można mówić o różnych szczegółach, ale nawet różniąc się w szczegółowych sprawach, nie widzę powodu, żeby podejmować protest, a już szczególnie protest tak ostry jak głodówka” – ocenił.

Konstanty Radziwiłł wyraził też nadzieję, iż rozmaite zapowiedzi możliwych form protestu, które „w jakikolwiek sposób zahaczają o dobro pacjenta”, to tylko „takie pohukiwania”.

„Uważam, że w ogóle granie bezpieczeństwem czy dobrem pacjenta jest skandalem, który w ogóle nie powinien mieć miejsca i mam nadzieję, że to się nie zrealizuje” – powiedział.

Podczas wizyty ministra w Olsztynie w budynku Centrum Symulacji Medycznych było kilkudziesięciu lekarzy stażystów, rezydentów i studentów medycyny w koszulkach z hasłami poparcia dla protestu. Pytany przez dziennikarzy, czy jest gotów spotkać się i porozmawiać z protestującymi, Konstanty Radziwiłł odpowiedział, że nie ma najmniejszego problemu ze spotykaniem się z lekarzami rezydentami i to robi.

Jak mówił, w obszarach, w których mają oni naprawdę dużo do powiedzenia, np. kwestiach sposobów zorganizowania kształcenia podyplomowego lekarzy, rozmawia z nimi niemal nieustannie. Jego zdaniem ten dialog właściwie nigdy nie został przerwany, bo w czasie jego urzędowania w Ministerstwie Zdrowia spotykali się prawie 20 razy, a w trakcie protestu też tych spotkań było dużo.

„To nie jest coś, do czego trzeba wracać. Ten dialog jest i będzie. Ja na nikogo się nie obrażam” – zapewnił minister.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który również był dzisiaj w Olsztynie, proszony przez dziennikarzy o ocenę, w jakim kierunku pójdzie protest rezydentów, powiedział: „Jestem przekonany, że w dobrym kierunku i że niebawem dojdzie do porozumienia”.

Dziennikarze pytali też, czy nie żałuje swojej poniedziałkowej wypowiedzi, w której oceniał, że myślenie o pieniądzach nie jest najważniejsze w życiu, że warto pracować dla jakiejś idei.

„Nie, nie żałuję, bo ja pracowałem dla idei, pracuję i będę pracował dla idei. Oczywiście każdy chce dobrze zarabiać, chce mieć pieniądze, ale idee, cel, służba, powołanie – to są rzeczy, które mojemu pokoleniu nie są obce i chciałbym, żeby młode pokolenie też myślało o służbie, myślało o idei” – mówił.

Marszałek zaznaczył, że chce, by wszyscy lekarze zarabiali bardzo dobrze, w tym młodzi lekarze.

„Trochę więcej cierpliwości i również młodzi lekarze będą świetnie zarabiać. Oni niebawem będą zarabiać dobrze, a za niedługi czas również ci, którzy będą rozpoczynali pracę, też będą dobrze zarabiać” – mówił.

Protestujący od 2 października rezydenci poinformowali dziś, że obecnie w całej Polsce głodują 82 osoby. Protestujący domagają się zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w ciągu trzech lat i podwyższenia wynagrodzeń rezydentów do 1,05 średniej krajowej. Chcą także powołania zespołu, który zająłby się analizą i renegocjacją przepisów ustawy regulującej minimalne wynagrodzenia pozostałych pracowników ochrony zdrowia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl