Foto: Wojciech Kusiński/PR

K. Michałkiewicz: Protestujący rodzice niepełnosprawnych osiągnęli to, co zapowiadali

Protestujący opiekunowie osób niepełnosprawnych osiągnęli już wszystko to, co zapowiadali ocenił w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz. Zapewnił, że rząd pracuje nad odpowiednimi rozwiązaniami prawnymi i chce, by jak najszybciej weszły one w życie.

Krzysztof Michałkiewicz w radiowej Jedynce ocenił, że opiekunowie osób niepełnosprawnych protestujący od środy w Sejmie „osiągnęli już wszystko to, co zapowiadali”.

„Chcieli się spotkać z najważniejszymi osobami w państwie byłem ja z panią minister Rafalską, był pan prezydent, pan premier” – powiedział.

Przypomniał, że jednym z dwóch głównych postulatów protestujących było zrównanie kwoty renty socjalnej z najniższą rentą z ZUS z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

„Pan premier obiecał, że szybko poprowadzimy prace, żeby faktycznie tę rentę socjalną zwiększyć, wyrównać do renty ZUS-owskiej” – powiedział Krzysztof Michałkiewicz.

„(Protestujący) mieli także postulat, jeśli chodzi o dostęp do rehabilitacji. Pan premier bardzo poważnie potraktował ten postulat; powiedział, że jest on ważny, natomiast ważne jest również, żeby znaleźć źródło jego finansowania, stąd danina solidarnościowa, stąd pomysł na stworzenie funduszu, z którego to mogłoby być finansowane. Ta danina to także ciekawy, ważny pomysł. Przypomnimy społeczeństwu, że osoby najsłabsze zależą od nas wszystkich i że jeżeli chcemy się z troską nad nimi pochylić, to także odpowiedzialnością społeczeństwa, odpowiedzialnością wszystkich nas jest znaleźć środki finansowe na to wsparcie” – powiedział.

Wiceminister zapewnił, że rząd pracuje nad rozwiązaniami, które zapowiedział na premier Mateusz Morawiecki.

„Chcemy, aby zmiany weszły w życie jak najszybciej” – powiedział.

Poinformował też, że trwają prace nad stworzeniem w ramach NFZ „specjalnie dedykowanego pakietu rehabilitacji dla osób, które tej rehabilitacji wymagają do końca życia”.

PAP/RIRM

drukuj