PAP/EPA

Jednogłośne stanowisko V4 i Austrii wobec relokacji uchodźców

Przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz kanclerz Austrii Sebastian Kurz mówią jednym głosem ws. relokacji uchodźców. W jedności jest siła; chcemy być zjednoczeni – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szefowie rządów grupy V4 oraz kanclerz Austrii spotkali się dziś w Budapeszcie.

Rozmowy, które poprzedziły szczyt Rady Europejskiej zdominowały kwestie m.in. migracji i przyszłego budżetu Unii Europejskiej.

Prezes Rady Ministrów wyraził zadowolenie z faktu, że do państw sprzeciwiających się polityce migracyjnej UE dołączył kanclerz Sebastian Kurz.

Szef polskiego rządu zaznaczył, że uczestnicy dzisiejszych rozmów krytycznie ocenili także planowane na niedzielę nieformalne spotkanie dot. migracji. Tzw. miniszczyt zwołał szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

– Wspólnie doszliśmy do przekonania, że jest to coś w rodzaju odgrzewanych procedur, odgrzewanych propozycji z przeszłości, które nie są dla nas zrozumiałe, a w większości nie są do zaakceptowania. Podkreślamy również, że właściwym forum do dyskusji jest pełne forum Rady Europejskiej, które odbywa się kilka dni później. Mówiąc umownie, do tego „klubu przyjaciół relokacji uchodźców” my nie należymy i nie zamierzamy w tym procesie teraz brać udziału – wskazał szef polskiego rządu.

W miniszczycie mają wziąć udział przywódcy Niemiec, Francji, Włoch, Bułgarii, Hiszpanii, Grecji, Malty i Austrii.

Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszego spotkania w Budapeszcie przypomniał również, jaką rolę ogrywa Polska w przyjmowaniu uchodźców ze Wschodu. Zaznaczył, że w Polsce najwięcej przebywa obywateli Ukrainy. Jest to bardzo dobrze rozumiane przez przyjaciół z grupy V4 – podkreślił szef polskiego rządu.

RIRM

drukuj