Jasnogórska szopka nawiązuje m.in. do 1050-lecia Chrztu Polski

Jasnogórska szopka bożonarodzeniowa nawiązuje do zainaugurowanego 8 grudnia przez papieża Franciszka nadzwyczajnego Roku Miłosierdzia oraz 1050-lecia Chrztu Polski. Rok liturgiczny związany z obchodami tej rocznicy rozpoczął się 29 listopada.

Jasnogórska szopka jedna z największych w Polsce inscenizacji świątecznych, zbudowana na otwartej powierzchni 2,5 tys. m kw. ogrodów jasnogórskich, wzdłuż Bastionu południowo-wschodniego. Do szopki wchodzi się bramą graniczącą z wałami jasnogórskimi, obok pomnika kard. Stefana Wyszyńskiego.

Prace przy szopce trwały już od listopada. W tym roku zostały w niej ustawione nowe figury: Świętej Rodziny, trzech Mędrów oddających hołd Dziecięciu oraz pasterzy. W jasnogórskiej szopce znajdują się tradycyjnie zagrody dla zwierząt, m.in. owiec, królików, gołębie, kucyk i szczególnie lubiana przez dzieci oślica Amelka.

Nad budową szopki czuwał tradycyjnie o. Bronisław Kraszewski OSPPE, jasnogórski dekorator, który zadbał także o świąteczny wystrój całego jasnogórskiego klasztoru.

W tym roku w centralnym miejscu szopki, w pobliżu Świętej Rodziny, znalazły się dwa główne hasła: „Miłosierni jak Ojciec” i „1050 lat Chrztu Polski”.

Do refleksji nad Bożym Miłosierdziem zachęca fragment reprodukcji obrazu zatytułowanego „Powrót syna marnotrawnego” autorstwa hiszpańskiego barokowego malarza Bartolome Estebana Murilla. Obraz został namalowany w drugiej połowie XVII w.

Drugi temat – jubileusz Chrztu Polski – obrazuje Drzewo Życia, w którego korzeniach umieszczone zostały postaci polskich świętych oraz Mieszka I, dzięki któremu Polska przyjęła w 966 roku chrzest.

Szopce towarzyszą także postacie ubrane w ludowe stroje, charakterystyczne i rozpoznawalne chyba dla każdego z nas – to strój krakowski, góralski, małopolski. To symbol naszych narodowych tradycji – powiedział rzecznik prasowy Jasnej Góry o. Robert Jasiulewicz OSPPE.

Jasnogórska szopka czynna będzie od pierwszego dnia Świąt Bożego Narodzenia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl