Jasna Góra – uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Na Jasnej Górze w niedzielę odbyły się główne uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W uroczystej Eucharystii na Jasnogórskim Szczycie uczestniczyło ok. 10 tys. osób. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. abp Stanisław Gądecki. Transmisję przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski apelował do wiernych o odnowienie osobistych i narodowych więzi z Chrystusem.

Kilka dni przed wyborami prezydenckimi metropolita poznański przypominał również o prawie i obowiązku katolika do udziału w wyborach. „To prawo i obowiązek wynika z naszej wolności, a wolność to odpowiedzialność za siebie i za innych” – zaznaczył ks. arcybiskup.

– Dobrowolna rezygnacja z udziału w wyborach jest grzechem zaniedbania, ponieważ jest odrzuceniem odpowiedzialności za los ojczyzny. Nie możemy zapominać, że Pan Jezus posłał apostołów na cały świat, aby go zmienili, a nie, żeby świat zmienił apostołów. Nie wystarczy jednak powiedzieć, że każdy obywatel posiada prawo i obowiązek udziału w wyborach. Trzeba ponadto właściwie głosować – to znaczy zgodnie ze swoimi przekonaniami moralnymi. Ludzie wierzący winni oddać głos na te osoby, których postawa i poglądy są im bliskie, a przynajmniej nie sprzeciwiają się wierze katolickiej i katolickim wartościom oraz zasadom moralnym – wskazał ks. abp Stanisław Gądecki.

Wśród wartości, które nie podlegają żadnym negocjacjom ks. abp Stanisław Gądecki za papieżem Benedyktem XVI wymienił m.in.: szacunek, obronę ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz rodzinę opartą na trwałym małżeństwie mężczyzny i kobiety.

Przewodniczący KEP zwrócił się także do polityków, którzy są katolikami. Podkreślił, że byłoby głębokim fałszem, gdyby ktoś, kto świadomie i dobrowolnie narusza jedność Kościoła, głosząc publicznie prawdy sprzeczne z jego nauczaniem, przystępował do Komunii świętej”.

– Trzymanie się nauczania Kościoła pozwala katolickiemu politykowi uniknąć swego rodzaju schizofrenii duchowej, uniknąć życia w dwóch równoległych, a przeciwstawnych sobie światach: w świecie wyznawanej wiary i w świecie polityki. Polityk katolicki nie może abstrahować od zasad wiary i popierać regulacji prawnych, które sprzeciwiają się tym zasadom. Odrzucenie tego rodzaju duchowej schizofrenii nie oznacza wcale, że wierzący polityk winien zastępować prawo państwowe prawem kanonicznym. Nie może on jednak zgodzić się na to, że racji stanu nie sposób pogodzić we wszystkim z racją sumienia i że czasami trzeba o sumieniu zapomnieć, skoro taki grzech przyniesie taką korzyść państwu. Gdy bowiem zlekceważymy prawo Boże, nasze przedsięwzięcia doprowadzą nas wcześniej czy później do zguby – mówił ks. arcybiskup.

Na zakończenie Eucharystii został ponowiony Milenijny Akt Oddania Matce Bożej. Wierni złożyli także przyrzeczenie Duchowej Adopcji dziecka poczętego.

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl